BDDK Bank Asya'ya el koydu

BDDK'nın kararıyla Bank Asya'nın tamamı TMSF'ye devredildi.

BDDK Bank Asya'ya el koydu
banner182
Konuyla ilgili olarak BDDK internet sitesinde yayınlanan '29 Mayıs 2015 tarihli Basın Açıklaması' başlıklı açıklamada şöyle denildi: 

"Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun 29/05/2015 tarih ve 6318 sayılı Kararı ile; 5411 sayılı Bankacılık Kanunu (Kanun) kapsamında Asya Katılım Bankası A.Ş. (Banka) ile ilgili olarak yapılan denetimler neticesinde, Banka’nın mali bünyesi, ortaklık ve yönetim yapısı ile faaliyetlerinde yaşanan sorunların katılım fonu sahiplerinin hakları ve mali sistemin güven ve istikrarı bakımından tehlike arzettiğinin ortaya çıkması nedeniyle, Banka’nın temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetiminin, zararın mevcut ortakların sermayesinden indirilmesi kaydıyla, kısmen veya tamamen devri, satışı veya birleştirilmesi amacıyla Kanunun 71 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi hükmü gereğince Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilmesine karar verilmiştir." 

3 Şubat 2015’te bankanın İstanbul’daki genel merkezi dahil birçok merkezine polis baskını yapılmış, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) kararıyla harekete geçen TMSF bankanın hisselerinin yüzde 63’ünü devralmıştı.

BDDK’nın daha önceki açıklamasında bank asya’nın Bankacılık Kanunu kapsamında ‘kurumun etkin denetimini engellemeyecek şeffaf ve açık bir ortaklık yapısı ve organizasyon şemasına sahip olması’ şartını ihlal ettiği ifade edilmişti.

BANK ASYA ORTAKLARININ AVUKATI 

Avukat Taşbaş, Samanyoluhaber.com'a karar öncesi yaptığı açıklamada havuz medyası eliyle bir algı operasyonu yürütüldüğüne işaret ederek 'yayınlanan haberlerin içi boş, bu bir algı operasyonu gibi görülüyor, belki de birileri yapmak istedikleri operasyona zemin hazırlamaya çalışıyor' dedi. 
Taşbaş bazı sitelerde çıktığı şekilde 71. maddenin uygulanmasının söz konusu olmadığını ifade ettiği açıklamasında, el koymayla ilgili prosedürü anlattı:

''71. maddeden önce ilgili düzenlemede 67. 68, 69 ve 70. maddelerin işletilmesi gerekir. Bu maddeler el koymadan önceki tedbirleri içerir. Bu maddeler uygulanmadan 71. maddenin uygulamaya konması söz konusu değildir. Kaldı ki Bank Asya'nın fona devredilmesi için gerekli herhangi bir durumda yoktur. Bu ay içerisinde mevcut geçici yönetim, bankanın yılın ilk 3 ayında net 13 milyon TL kar elde ettiğini açıkladı. Ayrıca istenen belgelerin %91'i BDDK'ya teslim edildi. Bu şartlar altında el koymak bir yana banka asıl sahiplerine teslim edilmelidir''
Mudilerin paralarının güvence altında

Karar sonrası Bank Asya Ortakları adına bir açıklama yapan Bankanın Avukatı Süleyman Taşbaş, mudilerin paralarını çekmede sorun yaşanmayacağını, bankanın borç-alacak dengesinde 2 milyar TL artıda olduğunu ve dolayısıyla bugüne kadar kendilerine paralarını yatırarak desteklerini ve güvenlerini esirgemeyen mudilerin paralarının güvence altında olduğunu açıkladı.

İşte Avukat Süleyman Taşbaş'ın açıklamasından ilgili bölüm;

"Hukuki temeli olmayan bu kararın seçim öncesinde algı oluşturmak maksadıyla siyasi baskı sonucu alındığı aşikardır.

Bununla birlikte Bank Asya'ya bugüne kadar güvenerek desteklerini esirgemeyen mudilerimizin, ortaklarımızın ve alacaklılarımızın müsterih olmaları gerekmektedir.

Bank Asya'nın nakit ve benzeri kıymetleri, kredi ve diğer alacakları, öz varlıkları; mudilere, alacaklılara ve fon temin ettiği kuruluşlara ödemelerini yapacak güçtedir.

Banka borç-alacak dengesinde yaklaşık 2 milyar TL artıdadır. Geçici Banka Yönetiminin ve Bağımsız Denetim Firmasının yeni tasdik ettiği 2014 yılsonu mali verilerinde bankanın özvarlıklarını koruduğu görülmektedir.

Yine geçici yönetimin açıkladığı 2015 yılı Mart ayı sonu gelir tablosuna göre 15 milyon T kar etmiştir.

BDDK'nın kararı Bankanın mali yapısındaki bozulmanın getirdiği zaruretten değil, siyasi rekabet ve yaklaşan seçim baskısı kaynaklıdır.

Hal böyleyken sektörün en yüksek sermaye yeterlilik oranlarından birine sahip bankanın müşterilerinin hak ve menfaatlerinin zayi olması ve mağduriyetleri sözkonusu olmayacaktır.

Kamu kaynaklarına dahi başvurmadan bankanın alacaklılarına ödemelerini yerine getirecek gücü bulunmaktadır.

TMSF'nin banka ve ortaklarına sıkıntı çıkarmak amacıyla alacaklılarına ödemelerini yaparken zorluk yaşatması imkan dahilinde görülse de zaman içerisinde hiç kimse mağdur edilmeyecektir."
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.