En Başarılı İstihbarat Subayına 'grup Seks' Soruşturması Ve İhraç Kararı

HAVA Kuvvetleri Komutanlığı'nda üstün başarıları nedeniyle 12 kez madalya ve takdir belgesiyle ödüllendirilen, sicil notu da 100 üzerinden 100 olan Üsteğmen Ali Ünsal, Afganistan'da görevli olduğu sırada...

En Başarılı İstihbarat Subayına 'grup Seks' Soruşturması Ve İhraç Kararı

HAVA Kuvvetleri Komutanlığı'nda üstün başarıları nedeniyle 12 kez madalya ve takdir belgesiyle ödüllendirilen, sicil notu da 100 üzerinden 100 olan Üsteğmen Ali Ünsal, Afganistan'da görevli olduğu sırada adına açılan sahte Facebook hesabı yüzünden geçen yıl 'Ahlak dışı hareketlerde bulunduğu' iddiasıyla TSK'dan ihraç edildi.
Hakkında açılan soruşturmalarda özel hayatıyla ilgili sorgulanarak 'Grup seks yaptın mı?' sorusuna muhatap olan Ali Ünsal, hakkında 2 ayrı dava açılıp bir süre Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi'nde hapis yattı. Ünsal'ın halen askeri mahkemede 'Emre itaatsizlikte ısrar' ve 'Hakikate muhalif evrak düzenlemek' suçlamalarıyla 7 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davada yargılanıyor.
Diyarbakır 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığı'nda görev yapan Üsteğmen Ali Ünsal'ın hayatı, 2011 yılında üstün başarısından dolayı istihbarat subayı olarak NATO bünyesinde Afganistan'a gönderilmesiyle bir anda değişti. Afganistan'da olduğu dönemde iddiaya göre adına sahte Facebook hesabı açılan ve hakkında imzasız ihbar e- maili gönderilen Ünsal hakkında 2012 yılında soruşturma başlatıldı. Soruşturmadan hemen sonra da Ünsal'ın adına sahte açıldığını söylediği Facebook hesabının kapatıldığı ortaya çıktı.
'GRUP SEKS' SORUSU İLE İHRAÇ
Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nca açılan soruşturma nedeniyle Afganistan'dan dönüşünde bir odaya alındığını belirten Üsteğmen Ali Ünsal, özel hayatıyla ilgili cinsel içerikli sorulara muhatap olduğunu söyledi. Ünsal'ın anlattığına göre sorguda, 'İnternette ilişki yaşadığınız kadınlar kim?', 'Bugüne kadar grup veya sanal seks yaptınız mı?' ve 'Uyuşturucu kullandınız mı?' soruları yöneltildi.
Soruşturma komisyonunun hazırladığı raporda, Ünsal'ın 'kızlarla telefonda konuştuğu, ahlaki ve milli değerden yoksun olduğu, kadınlarla ilişki yaşadığı' belirtildi. Ünsal için 'ahlaki değerleri düşük', 'karşı cinse aşırı zaafı olduğu' kaydedilen raporda, "Anadolu Kartalı Tatbikatı'nda görevliyken izin alarak Antalya'ya gittiği ve muhtemelen yabancı uyruklu bayanlarla ilişkiye girdiği anlaşılmıştır" ifadesi yer aldı. Raporda, Ünsal'ın Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin sahip olması gereken ahlaki değerleri taşımadığı kaydedildi.
Bu rapor üzerine 29 Aralık 2012'de açığa alınan Üsteğmen Ünsal, 4 Mart 2013 tarihinde 'TSK'nın itibarını sarsacak ve göreve devam etmesini engelleyecek derecede ahlak dışı hareketlerde bulunduğu' gerekçesiyle ordudan ihraç edildi. İhraç kararının ardından TSK, Ünsal'dan eğitim masrafları karşılığında 83 bin lira tazminat istedi.
SAVCI: İHRAÇ KARARI HUKUKSUZ
İhraç kararı ile intiharın eşiğine gelen ve aile desteği ile hukuk mücadelesi başlatan Üsteğmen Ali Ünsal, göreve dönmek için As­ke­ri Yük­sek İdar­e Mah­ke­me­si­'ne (AYİM) başvurdu. Konuyla ilgili görüşü sorulan AYİM Savcısı, Üsteğmen Ünsal'ın sicil notunun çok iyi olduğunu, 10 yıllık subaylık hayatında disiplin cezası dahi almadığını, 12 kez takdire layık görüldüğünü belirtti. İhracın haklı bir sebebi olmadığını belirten savcı, Ünsal'ın özel hayatına dair hukuka aykırı elde edilen delillerin işleme esas alınamayacağını belirtti. Ünsal'ın ikaz dahi edilmeden ihracının hukuka aykırı olduğunu vurgulayan savcı, işlemin iptal edilmesini istedi.
Savcının olumlu görüşüne rağmen mahkemenin itirazı reddetmesi üzerine Ünsal, karar düzeltme başvurusu yaptı. Görüşü sorulan başka bir AYİM Savcısı Ünsal'ın haksızlığa uğradığını ve mesleğe iade edilmesini istedi. Dosyayı ikinci kez görüşen AYİM, Ali Ünsal'ın göreve iade talebini yeniden reddetti.
"SÖYLEMEDİĞİM SÖZLER RAPORDA YER ALDI"
AYİM'e başvurusunun ardından görevli olduğu dönemde insansız hava aracı (predatör) uçuşunu kayıt defterine yazmadığı ve bir belgeyi 'gizli' seçeneğini işaretlemeden outlook programı üzerinden gönderdiği iddiasıyla Ünsal hakkında 21 Aralık 2012'de iki ayrı dava açıldı. 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde 'emre itaatsizlikte ısrar' ve 'hakikate muhalif evrak düzenlemek' suçlarından 7 yıl hapis istemiyle yargılanan Ünsal, Bursa'da yaşamasına rağmen Diyarbakır'da görülen davanın tüm duruşmalarına katıldı. İlk duruşmada ifadesi alınan Ünsal, 'komisyon raporunda özel hayatına ilişkin bilgilerin çarpıtılarak yazıldığını ve kendine ait olmayan sözlerin yer aldığını' söyledi ve suçlamaları reddetti.
Ünsal'ın avukatı da mahkemeye verdiği dilekçede, müvekkilinin bilgisayar ve e-posta kayıtlarının incelenmesi için hakim kararı gerektiğini belirterek, "Hakim kararı yokken sanığın bilgisayar kaydı ve maili incelenmiştir. Komisyon raporu dosyadan çıkarılmalıdır" dedi.
CASUSLUK SORUŞTURMASI
Bu talepleri reddeden mahkemede 18 Kasım 2013 tarihli duruşmada askeri savcı, İzmir'deki askeri casusluk ve fuhuş davası dosyasında Üsteğmen Ali Ünsal'ın adının geçtiğini ve 3 yıl ön­ce gö­rev­li ol­du­ğu ko­mu­tan­lık­ta üst­le­ri­ne sunduğu bir CD'­nin ka­yıp olduğunu belirterek tutuklanmasını istedi. Talebi dikkate alan mah­ke­me, iddianamede yer almamasına rağmen Ünsal'ı, 'devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etmek' suçlamasıyla tutukladı. Ali Ünsal, ordudan ihraç edildiği için Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.
Ali Ünsal, cezaevindeki tutuklular tarafından, Şırnak'ın Uludere İlçesi Irak sınırında düzenlenen ve 34 kişinin öldüğü olayla ilgili olarak "Roboski'yi siz bombaladınız" denilerek psikolojik baskıya maruz kaldığını ve ölümle tehdit edildiğini söyledi. Bunun üzerine intiharın eşiğine geldiği belirtilen Ali Ünsal'ın, 2 ay sonra 'kay­gı bo­zuk­lu­ğu ve dep­res­yon teşhisi' konularak tahliyesine karar verildi.
Askeri savcının talebi ile İzmir Ağır Ceza Mahkemesi'nden Üsteğmen Ünsal'ın 'Askeri casusluk ve fuhuş' davasıyla bağlantısını sordu. Yazıya cevap veren mahkeme Ünsal'ın davanın mağ­du­ru ol­du­ğunu, da­va dos­ya­sın­da ca­sus­luk yap­tı­ğı­na iliş­kin bir bel­ge­ bulunamadığını belirtti. Mahkeme 2 kez daha bu konuda yazı yazınca İzmir Ağır Ceza Mahkemesi, dosyanın örneğini, "Kendiniz inceleyin" diyerek Diyarbakır'a gönderdi.
CASUSLUK DAVASI MONTE EDİLMEK İSTENİYOR
Diyarbakır'daki 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde halen dava devam ederken Ali Ünsal'ın avukatı son duruşmada, İzmir'de görülen casusluk davasından belge istenmesinin adil yargılamanın ihlali olduğunu söyledi. Mahkeme verdiği ara kararında, 'askeri casusluk ve fuhuş davası' dosyasının şikayetçi kurum olan 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığı'ndan atanan bilirkişiye verilerek incelenmesine karar verdi, duruşma ertelendi.
Başarılı bir subayken Hava Kuvvetleri'nden ihraç edilen Ali Ünsal'ın avukatı şunları söyledi:
"İzmir'deki mahkemeden 3 kez bilgi talebinde bulunuldu. Mahkeme 3 kez müvekkilin aleyhine veri olmadığını bildirdi. Müvekkil suçlu olsa İzmir savcılığı hakkında dava açardı. Casusluk davası buraya monte edilmek isteniyor. İzmir'deki casusluk davası tartışmalıdır. Bu davaya bazı illegal yapıların müdahalesi olduğu söyleniyor. Bir Facebook hesabı ile genç bir subayın hayatı karartıldı. İddianamede olmayan iddialar yüzünden tutuklandı. Adil yargılama konusunda ciddi kaygılarımız var" dedi.
RASMUSSEN'DEN MADALYA ALDI
1986 yılında Bursa'da doğan Ali Ünsal, 2007'de Hava Harp Okulu'ndan teğmen olarak mezun oldu. İzmir 2'nci Ana Jet Üssü'nde uçuş eğitimi alan Ünsal, daha sonra istihbarat sınıfına geçti. TSK Ankara İstihbarat Okulu'nda 6 ay eğitim gören Ünsal, İzmir'de tamamlayıcı istihbarat eğitimine tabi tutuldu. İstihbarat eğitimini 100 üzerinden 93 puanla 'çok iyi' derecede bitiren Ünsal, 2009 yılında Diyarbakır'a Hava İstihbarat Subayı olarak atandı.
2011 yılında Afganistan'a gönderilen genç subay, NATO Barış Gücü'nde görevlendirildi. 12 üstün başarı, hizmet madalyası ve takdirnamesi olan Ünsal, Afganistan'da NA­TO Ge­nel Sek­re­te­ri An­ders Fogh Ras­mus­se­n'­den takdirname aldı.
TSK'da 100 üzerinden 100 sicil notu bulunan Ünsal, 10 yıllık subaylık hayatında uyarı cezası dahi almadı. Yargılandığı iki ayrı dosyada suçsuz olduğunu ispatlamak için mahkemenin 'hükmün açıklanmasının geri bırakılması' teklifini kabul etmeyen Ünsal, halen Bursa'da özel bir şirkette çalışıyor.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.