Minibüs ve dolmuşlarda İstanbul kart uygulaması başlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Kadir Topbaş'ın 3'üncü defa başkanlık koltuğuna oturmasının peşinden 2015-2019 seneleri arasında İstanbul'da yapılması planlanan projelerin maliyetleri, tamamlanma zamanı ve genel ayrıntılarına ait bilgiler içeren İstanbul'un Stratejik Planı belirtildi .

Minibüs ve dolmuşlarda İstanbul kart uygulaması başlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve belediye meclisinde itiraf edilen 2015-2019 Stratejik Planı'nda, İstanbul'da 4 sene boyunca yapılması planlanan projelerin maliyetleri, tamamlanma zamanı ve genel ayrıntılarına ait bilgiler katıldıPlanda, ana hizmet alanları Afet, Çevre, İmar, Kent ve Toplum düzeni, Kültür Hizmetleri, Sağlık Hizmetleri, Sosyal Destek Hizmetleri, Ulaşım Hizmetleri ve Genel İdare başlıkları altında bir araya geldi .

Raylı sistem uzunluğu yüzde 140 artacak

Stratejik Plana göre 2015-2019 seneleri arasında raylı sistem projelerine 21, beş milyar TL harcanması hedefleniyor.Buna göre İstanbul genelinde raylı sistem uzunluğu 2019'a gelindiğinde yüzde 140, Anadolu Yakasında ise yüzde 295 artış gösterecek. Avrupa yakasında 2019 senesi bitimine gelindiğinde raylı sistem uzunluğunun 672 km olması hedefleniyor. Otobüs, minibüs ve taksilerin engelli kullanımına makul hale getirilmesi hedeflenirken 2016 senesi sonunda minibüs ve dolmuşlarda İstanbulkart kullanılacak, taksiler ise merkezi sistemden yönlendirilecek.

Deniz yolunun ulaşımdaki payı yüzde beş olacak

Deniz yolunun geliştirilmesi için ise 683 milyon TL harcanması planlanıyor. 2017'ye kadar alınacak 10 yeni gemi ile deniz yolunu kullananların oranı yüzde beş olacak.Deniz taşımacılığı için şehir dışında kalan noktalara iskeleler kurulacak ve yük taşımacılığı buradan kalkan deniz araçlarıyla yapılacak olan . Haliç'e yüzer iskeleler, Karaköy iskelesi, Adalar sahil düzenlemeleri ve marina projeleri 2019'a kadar tamamlanacak.

Her sene ortalama 780 sosyal konut yapılacak 

Öte yandan İstanbul'da birden fazla semtin Riskli Meydan ilan edilmesi ile tartışmalara sebep olan Kentsel Dönüşüm Projelerine beş senede 128,6 milyon TL ayrılacağı belirtildi .Belediye parselleri üzerindeki gecekonduları düzenli yaşam alanına dönüştürmek için 646.4 milyon lira harcanacak. Belediye parselleri üzerinde mevcut bulunan gecekonduların yıkımında her sene ortalama 90 gecekondu tasfiye edilecek. Bu süreçte tamamlanan sosyal konut sayısının ise her sene ortalama 780 olması planlanıyor.

Yeşil alanlara beş .1 trilyon

İstanbul'da yeşil alanların arttırılması için beş .1 milyar lira harcanması hedefleniyor. 1.4 milyon metrekareye çıkartılması planlanan yeşil alan ve mesire yerleri arasında Avrupa Yakası Kent Ormanı, Ortaköy vadisi, Zeytinburnu (Çırpıcı) Şehir Parkı, Sarıyer Hacıosman korusu, Küçükçekmece Menekşe Deresi, Bakırköy Florya Botanik Parkı gibi alanların tamamlanması beklenmekte . Ayrıca bu yıllar arasında Kadıköy meydanı 1. Ve 2. Etap Eyüp meydanı, Kabataş iskele meydanı, Beykoz Çubuklu ve Kanlıca meydanı, Bakırköy meydanı, Aksaray meydanı, Karaköy meydanı gibi merkezi alanların düzenlenmesi hedefleniyor.

İstanbul'un tanıtımına 29.7 milyon harcanacak

Boğaziçi öngörünüm alanını korumak ve geliştirmek için 6, beş milyon TL, Kültür ve tabiat varlıklarının korunması 347,3 milyon TL harcanacak. Tarihi sur, kale, çeşme, cami yenileme, eski eserlerin ve kayıp varlıkların ihyası, türbe ve mezarlıkların restorasyonu için 200 rölöve, restitüsyon, restorasyon projesi hazırlanacak.Yenikapı kalıntılarının koruma işi 2017'de yüzde 100 oranında bitecek. Öte yandan uluslararası alanda İstanbul'un tanıtımı için 29,7 milyon harcanacak. İstanbul'da tertip edilecek kültürel etkinliklere katılanların sayısının her sene ortalama 1 milyon 200 bin olması hedefleniyor.Her sene tiyatro, sinema, festival, yaz aktiviteleri gibi ortalama 2 bin adet organizasyon düzenlenmesi planlanıyor. Stratejik plana göre her sene ortalama 70 tiyatro oyunu sergilenecek. Her sene da bir adet ilçe kütüphanesini kitapseverlerin hizmetine açılacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.