Murat Ülker; İyi Yönetim Kurulu Başkanı nasıl olur?

Murat Ülker Linkedin’de yaptığı paylaşımda yönetim kurulları ile ilgili deneyimlerini aktardı.

Murat Ülker; İyi Yönetim Kurulu Başkanı nasıl olur?

Pladis Yönetim Kurulu Başkanı ve Ülker Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Murat Ülker, Yönetim Kurulu ile ilgili benimsediği prensipleri 18 maddede açıkladı.

Murat Ülker “Hiçbir zaman oylama yaparak karar almadım. Çünkü herkes aynı görüşte birleşene, ikna olana kadar toplantıyı neticelendirmedim’ diyerik ilk prensibini dile getirdi. İşte Murat Ülker’in yönetim kurullarının çalışmalarına ilişkin uyguladığı prensipler.

1-Hiçbir zaman oylama yaparak karar almadım ve hiçbir karara şerh konulmadı. Çünkü herkes aynı görüşte birleşene, ikna olana kadar toplantıyı neticelendirmedim.

2-Üyelerin temsil ettikleri azınlık payının oranı ne olursa olsun, kabul etmediklerinde menfaatleri hilafına karar almadım

3-Gündemsiz ve evraksız, önceden hazırlanmadan toplantı yapmadım.

4-Gerekli evrak her zaman iki gün önceden üyelere gönderilir, okunur ve sunumda tekrarlanmaz

5-Başkan ve CEO’nun arzu ettiği istişare ve tartışma noktaları evrakta ayrıca belirtilir

6-Sunulan tüm evrakın doğru olduğu önceden iç denetimce tespit edilir.

7-Her toplantı başında bir önceki toplantıda alınan kararlar gözden geçirilir, aksiyonlar takip edilir ve toplantıda yeni alınan kararları herkes sarahaten bilir.

8-Gündemdeki siyasi ve aktüel konular değil ama mutlaka rakiplerimiz ve gelecek konuşulur.

9-Zaman çizelgesi ve süreye uyulur.

10-En az senede bir iç eleştiri yapılır ve yönetim kurulunun performansı ölçülür.

11-Yönetim kurulunda mahsus bir görüşme varsa sadece üyeler katılır ama sair zaman profesyonel yöneticiler yer alır, hatta gündemde kendilerini ilgilendiren konuların görüşmesine mutlaka çağrılır.

12-Yönetim kurullarına dinleyici olarak bir hukukçu katılır ve gerekirse ikaz eder, notlarını kurumsal sekretere sunar.

13-Yönetim kurulu görüşmeleri notları ayrıca tutulur ve dağıtılır.

14-Toplantı başında ve sonunda CEO hariç sadece üyeler kapalı bir oturum yapabilirler.

15-Ortaksız şirketlerde profesyonel üyelerin katılımı için başkanın bağımsız üye olmasını tercih ederim, mümkün değilse bir “yönetici üye” (Lead Director) seçilir ve toplantıyı idare eder, gerçekçi katılım sağlar.

16-Yönetim kurulu üyelerini seçerken, adayların geçmiş tecrübelerini gözönüne alarak çeşitlilik ve katkı sağlamalarını esas alırız.

17-Adaylarla mülakat yaparken onlara sadece şirketi değil iş yapış felsefemizi ve gelecek hayallerimizi paylaşıp, onların da bizi mülakat yapıp tanımalarına fırsat veririz.

18-Tüm üyelere katılım öncesi şirket içi oryantasyon programı uygulanır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.