Gazze'deki Şifa Hastanesi'nin yoğun bakım ünitesinde görev yapan 67 yaşındaki Norveçli cerrah Mads Frederick Gilbert, Middle East Monitor'de yayınlanan açık mektubunda, ABD Başkanı Barack Obama'yı Şifa Hastanesi'nde bir gece geçirmeye davet etti.

 

İşte Doktor Gilbert'in mektubundan satırbaşları:

'Sevgili arkadaşlar, Dün gece aşırı bir noktadaydı. Gazze'ye yönelik kara harekatı sonucunda araçlar dolusu parçalanmış, kanayan, ölen, her yaştan, sivil, masum Filistinli geldi. Ambulanslardaki kahramanlar (son 4 aydır maaş alamıyorlar) insanlık dışı bir iş yükünün altında, insanlara yardım etmeye çalışıyor... Bir kez daha 'dünyanın en ahlaklı ordusu' tarafından hayvan muamelesi gören insanlara...

"Filistin direnişi bana güç veriyor"

Yaralılara, iş arkadaşlarıma büyük bir saygı duyuyorum. Filistin 'direnişi' bana güç veriyor, her ne kadar bağırmak, birine sarılmak, ağlamak, kana bulanmış bir çocuğu koklamak istesem de...

"Temizlikçiler ölülerden arta kalanları süpürüyor!"

Toza bulanmış yüzler. Yo Hayır! Daha fazla kanayan yaralı gelmesin, hala acil servisinin yerinde kan gölleri var, kanlı sargı bezleri her yerde, temizlikçiler kan birikintilerini, dokuları, saçları, giysileri, ölülerden arta kalanları süpürüyor, tekrar hazırlanmak için, herşeyi tekrar etmek için.

Buradaki kahramanlar hiçbir şeyden şikayet etmiyor...

Sadece son 24 saatte 100'den fazla vaka geldi Şifa'ya. Her şeyi olan en deneyimli hastaneye bile yetecek kadar, ama burada.. Hiçbir şeyimiz yok: Elektirik, su, ilaç, ekipman... Her şey paslı ve geçmiş hastane müzelerinden alınmış gibi görünüyor. Ama buradaki kahramanlar hiçbir şeyden şikayet etmiyor...

Bu satırları size yazarken yatağımda yalnız başıma gözyaşı döküyorum, sıcak ama işe ayaramayan acının, öfkenin ve korkunun gözyaşlarını. Bu yaşanıyor olamaz!

Ama sonra, şimdi, İsrail'in savaş makinesi acımasız senfonisine yeniden başlıyor, gemilerden top salvoları sahile düşüyor, F-16'lar kükrüyor, İHA'lar (insansız hava aracı) ve Apache'lerin gürültüsü. Hepsi ABD'de tarafından üretilmiş ve ödenmiş.

Bay Obama, sizin kalbiniz var mı?

Bay Obama, sizin kalbiniz var mı?

Sizi, bir gecenizi, sadece bir gecenizi bizimle Şifa'da geçirmeye çağırıyorum. Belki hademe kılığında gizlenirsiniz. Yüzde yüz eminim, bu tarihi değiştirecektir.

Kalbi ve gücü olan hiç kimse bir geceden sonra Şifa'dan, Filistin halkına yönelik katliamı bitirmeye karar vermeden çıkamaz. Ama kalpsiz ve vicdansızlar hesaplarını yaptılar ve Gazze'ye yönelik bir başka katliam planladılar. Kan nehirleri bu akşam da akmaya devam edecek. Ölümün araçlarını harekete geçirdiklerini duyabiliyorum.

Lütfen. Yapabileceğiniz herşeyi yapın. Bu daha fazla süremez.

Profesör Doktor Mads Gilbert