ANITKABİR'de, yurdun dört bir yanından gelen 6 bin kişilik gönüllü grubu, oluşturdukları Atatürk portresiyle rekor denemesinde bulundu. Fotoğraf Sanatçısı Cumhur Aygün'ün proje lideri olduğu Guinness'e aday etkinlikte, katılımcıların siyah giyinmeleri zorunlu tutuldu. Organizasyonun tüm aşaması dev ekranlarda takip edildi. Anıtkabir'e rekor denemesi için 6 bin kişi davet edilirken, giriş sayısının 8 bin 253 kişiyi bulduğu öğrenildi.

Anıtkabir, Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 92'nci yıldönümünde, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün canlı portresini oluşturacak 6 bin kişiye ev sahipliği yaptı. Rekor denemesindeki etkinliği Guinness yetkilileri de izledi. Anıtkabir Komutanlığı, Anıtkabir tören alanına alınan vatandaşlara, Atatürk'ün imzasının bulunduğu şapkalar dağıttı. Katılımın tamamlanmasının ardından saat 13.00'de portrenin oluşturulması için çalışmalara başlandı. Gönüllüler, yaklaşık 3 saat süren çalışmayla Atatürk portresi ve imzasını oluşturdu.

Guinness temsilcisinin yaptığı anonsun ardından gönüllüler elleriyle kalp işareti yaparak bir süre bekledi. Alandakiler, sürenin dolduğunu belirten anonstan sonra 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' sloganı attı. Rekor denemesi süresince Türk Silahlı Kuvvetleri Armoni Mızıkası da çaldığı marşlarla alandakilere eşlik etti. Bu sırada, etkinlik askeri helikopterden görüntülendi.

Fotoğraf Sanatçısı Cumhur Aygün'ün proje lideri olduğu Guinness'e aday etkinlikte, katılımcıların siyah giyinmeleri zorunlu tutuldu. Organizasyonun tüm aşaması dev ekranlarda takip edildi.

İRANLI AİLE DE ORADAYDI

Rekor denemesi için 6 bin gönüllünün arandığı etkinlik öncesi, Anıtkabir'e 8 bin 253 kişinin giriş yaptığı bildirilirken, aralarında çeşitli ülkelerin yanısıra İranlı bir ailede yeral aldı. İranlı Galnaz, Gharaci, Golnonsh Characi, Nadia Naema, Shahin Naema'da Atatürk'ü çok sevdekleri için bu etkinlikte bulunmak istediklerini söyledi.

SAYGI NÖBETİ ASKERLERİNİ SERİNLETTİLER 

Atatürk'ün dev potresi için gelen bazı vatandaşlar, saygı nöbeti tutan askerleri 38 dereceye varan hava sıcaklığında serinletmek için ellerindeki Atatürk potresi olan kağıtlarla yelpaze yaparak serinletmeye çalıştı. Katılamcıların arasında engellilerde yer alırken, en çok katılımcının kadın olmasıda dikkati çekti.