Türk Hava Yolları (THY), Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi'nde yetiştirilmek üzere 500 pilot aday adayı aradığını ve eğitimde başarılı olarak işe alacağı pilotlara da 15 bin lira maaş vereceğini açıkladı.


THY Uçuş İşletme Başkanlığı binasında yapılan bir toplantıda İnsan Kaynakları Başkanı Serdar Uygur konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada yüksek maaşa rağmen son zamanlarda eğitim için yapılan başvuruların oldukça az olduğunu belirtti.

Serdar Uygur yaptığı açıklamada pilot alımı için ilanlar verdiklerini belirterek "2014 yılında yetiştirilmek üzere 500 pilot almak istiyoruz. İlanımız yaklaşık bir ay internet sitesinde kalacak. İnternet sitesi üzerinden başvuruları kabul ediyoruz. 29 yaşını doldurmamış, iyi derecede İngilizce bilen, üniversitelerin sayısal ve eşit ağırlık bölümlerinden mezun herkes başvurabiliyor" dedi.

Adayların uluslararası uçuş testlerinden geçirildiğini vurgulayan Uygur, testleri geçen adayların mülakata alındığını, burada da uygun görülen adayların eğitime alındığını kaydetti.

Son zamanlarda başvuruların düşük olduğunu söyleyen Uygur, pilotluk eğitiminin çok zor bir eğitim olarak bilindiğini fakat başvuru şartlarının esnek olduğunu ifade etti. Uygur, "Eğitimi başarıyla tamamlayan pilot adayları THY'de 2. pilot olarak yaklaşık 15 bin lira ile çalışmaya başlayacak" diyerek gençleri pilot olmaya çağırdı.


THY'nin adaylarda aradığı şartlar ilanda şöyle sıralandı:

* 4 yıllık sayısal veya eşit ağırlık puan türleri grubuna dahil olan lisans bölümlerinin herhangi birinden mezun olması,

* Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,

* 01.01.1985 tarihinde ve sonrasında doğmuş olması,

* Erkek adaylar için boy uzunluğunun 165 cm'den kısa, 190 cm'den uzun olmaması ve beden-kitle endeksine uygun olması,

* Bayan adaylar için boy uzunluğunun 160 cm'den kısa, 190 cm'den uzun olmaması ve beden-kitle endeksine uygun olması,

* Askerlik hizmetini tamamlamış veya eğitim başlangıç tarihi itibari ile en az 2 yıl tecil ettirebilmeyi taahhüt etmesi,

* Adli sicil kaydı ve adli sicil arşiv kaydının bulunmaması,

* Daha önce THY veya diğer kuruluşlardaki görevlerinden disiplinsizlik nedeniyle ayrılmış olmaması,

* İlan tarihi itibarıyla son 2 yıl içinde İngilizce'den TOEFL için 79, IELTS için ise en az 6.5 puan almaları,

* Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı'nın (ICAO) Annex-1'deki ve JAR FCL-3'deki Ticari Havayolu Pilotu şartlarına uygun olunması,

* THY tarafından yapılacak olan değerlendirme süreçlerinde başarılı olunması.