Demirtaş: Kaybedenler, ‘kazanalım Da İlkelerimizi Unutalım’ Diyenler Olacak

Emre BAYLAN/ ANTALYA, () - HDP Eş Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, Antalya’da sivil toplum örgütleriyle buluşmasında, "En az şans verilen aday benim. Biz sanmayın ki kaybedeceğiz. Bu ilkeler Türkiye’de...

Demirtaş: Kaybedenler, ‘kazanalım Da İlkelerimizi Unutalım’ Diyenler Olacak

Emre BAYLAN/ ANTALYA, () - HDP Eş Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, Antalya’da sivil toplum örgütleriyle buluşmasında, "En az şans verilen aday benim. Biz sanmayın ki kaybedeceğiz. Bu ilkeler Türkiye’de kazanacak. Asıl kaybeden onlar olacak. Asıl kaybeden ‘Biz şu koltuğu kazanalım da ilkelerimizi unutalım’ diyenler olacak" dedi.
Seçim çalışmalarını Antalya’da sürdüren Selahattin Demirtaş, Durukan Düğün Salonu’nda sendikalar, yöre dernekleri, meslek odaları, kadın örgütleri, sivil toplum örgütleriyle bir araya geldi. Saat 16.30 sıralarında Antalya Havalimanı’na inen Demirtaş’ı, Antalya’da İl Emniyet Müdürlüğü Devlet Büyüklerini Koruma Şube Müdürlüğü’nden iki polis korudu. Selahattin Demirtaş, cumhurbaşkanlığı seçim çalışması sürecinde dile getirdiği düşüncelerin ortak bir çaba ve arayış içinde ortaya çıkan mücadelenin eseri olduğunu söyledi. "Ancak bu mücadeleyi yürütenler olarak sürekli devletin ırkçı mantığıyla karşı karşıya kaldık ve toplumu bölen, devleti bölmeye çalışan insanlar olarak adlandırıldık” diyen Demirtaş, asıl toplumu bölen şeyin devletin politikaları olduğunu söyledi.
BÖLÜNMEMENİN TEMİNATI ÇOĞULCULUK
Bütün bu devlet politikalarının toplumu hücrelerine kadar bölmeye dönük olduğunu, bunun da önemli ölçüde başarıldığını aktaran Demirtaş, bu politikaların geldiği noktayı “Başbakan gibi düşünmeyen, onun baktığı pencereden dünyaya bakmayan herkes insan yerine bile konulmayacak, mümkünse bu ülkeyi terk etmesi gereken yaratıklardır" diye özetledi. Buna karşın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘ileri demokrasi’, ‘kardeşlik’ gibi kavramlar kullandığını belirten Demirtaş, “Ardından da sıralıyor ‘Tek dil, tek millet’ diyerek. Bunların hepsi ırkçı anlayışlarının, tekleştirme anlayışlarının devletin kodlarında olduğu gibi AKP’nin de kodlarında olduğunun göstergesidir. En büyük bölücülük tekçiliktir. Çoğulculuk bölünmemin teminatıdır" dedi.
TÜRKLERİN DİLİ VE TARİHİ DE TEHDİT ALTINDA
Ak Parti’nin bu anlayış çerçevesinde sadece inançlar ve etnik kimliklerle sınırlı kalmayan, doğayı da hedef alan, tahrip eden, yok sayan bir politikanın yürürlükte olduğunu dile getiren Selahattin Demirtaş şunları söyledi: "Sanılmasın ki sadece Kürt halkının, dili, kültürü saldırı altındadır. En fazla Türk halkının tarihi, kültürü ve dili tehdit altındadır. Biz direniyoruz ama Türk halkı bunun farkında değil, direnç de geliştiremiyor." 
‘DERS VERİN’
Bu noktada 10 Ağustos’ta ilk turu gerçekleştirilecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinin bir şans olarak ortaya çıktığını belirten Selahattin Demirtaş, şunları söyledi: "20 gün sonra elinize mühür verilecek. Ya eski anlayışla ‘Önceki devleti ben onaylıyorum, benim bunlardan şikayetim yok. İrademi, paramı, kimliğimi, inancımı, doğamı çalabilirler. İtirazımız yok’ deyip oy vereceksiniz ya da ‘Hayır ben yeni bir yaşamın örgütlenmesini istiyorum. Devletin başına bizden biri geçsin, hepimizin hakkını eşit derecede savunsun, devlet bize haksızlık yaparsa bizim yanımızda olsun’ deyip mührü doğru yere vuracaksınız. Bu kadar basit işte. Birileri saltanatına güvenerek, parasına puluna güvenerek, iktidarına güvenerek padişah gibi ‘Bir diktatörlük kuracağım’ diyenlere büyük bir ders verirsiniz."
‘EN AZ ŞANS VERİLEN ADAY BENİM’
Cumhurbaşkanlığına etnik kimliği ve inancıyla kendi gücünü oluşturmak için aday olmadığının altını çizen Demirtaş, “İçinden çıktığım Kürt halkının özgürlük mücadelesiyle onur duyuyorum. Kürdüm ve bu kimliğimle aday oldum. Ancak ben sadece Kürt halkının adayı değilim. Bütün ezilenlerin, yoksulların, emekçilerin ortak adayıyım” dedi. Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturacak kişinin etnik kimliğinin önemli olmadığını, bu makamda daha önemli kavramların vicdan ve dürüstlük olduğunu dile getiren Demirtaş, “Türk olsun çamurdan olsun diye bakılırsa yanlış yapılır” dedi. Bununla birlikte makamlarda hep etnik kimlik olarak Türkler olmakla birlikte Türkiye’nin hep başkaları tarafından yönetildiğini kaydeden Demirtaş, "Bu milliyetçi ırkçı söylemlerin tuzağına düşmeyin” deyip, ilk defa halkın kendini cumhurbaşkanlığı makamında temsil etme ihtimali doğduğunu söyledi. 
"Yeterince devlet temsilci ve ama halkın başkanı yok” diyen Selahattin Demirtaş konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu seçim bunun kararını verme seçimidir. Seçilemeyebiliriz, ihtimaldir. En az şans verilen aday benim. Biz sanmayın ki kaybedeceğiz. Bu ilkeler Türkiye’de kazanacak. Asıl kaybeden onlar olacak. Asıl kaybeden ‘Biz şu koltuğu kazanalım da ilkelerimizi unutalım’ diyenler olacak. İlkeleri uğruna koltuktan, canından vazgeçenler kazanacak, yani biz kazanacağız."
BAŞBAKAN IRKÇILIĞIN DANİSKASINI YAPIYOR
Selahattin Demirtaş, verdikleri mücadelenin cumhurbaşkanı seçilmenin çok ötesinde yeni yaşamı inşa etme mücadelesi olduğunu belirterek devam ettiği konuşmasında, karşılarında ‘kimlik siyaseti ve ırkçılığın daniskasını’ yapmakla itham ettiği Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bulunduğunu söyledi. Demirtaş, şunları söyledi: "Kullandığı kavramlar, kardeşlik, barış, ileri demokrasidir. Ama bunların altını doldururken mezhepçilik, ırkçılık yapıyor. Bunu gizlemekte ustadır. Sadece kendisine oy veren, kendisi gibi düşünenler onun için kıymetli. Geri kalanlar tehdittir. Bu ırkçılık, mezhepçiliktir. İsmini koymadan Alevi, Kürt ve laik kesimlere düşmanlık yapıyor. Ermeni, Süryani ve Yezidilere düşmanlık yapıyor. Kadınlara, gençlere düşmanlık yapıyor. Özgür düşünmek isteyen herkes onun gözünde tehdittir. Aynı cümle içinde ‘Biz 76 milyonu kucaklayan bir partiyiz’ diyor ama sayarken sadece kendine oy verenleri kıymetli gösteriyor. Biz yok muyuz 76 milyonun içinde?"
FOTOĞRAFLARA BAKIN
Cumhurbaşkanı adayı Demirtaş, Türkiye’de artık devlet anlayışının değişmesi gerektiğini, bu olmadığı takdirde Kürt ya da Türk olmanın bir kıymeti olmadığını söyledi. “Hepimiz ezilen kimliğimizle uğraşırken onlar malı götürmeye devam edecekler” diyen Demirtaş, konuşmasının sonunda 10 Ağustos’ta oy pusulasında yer alan üç aday fotoğrafına herkesten 30 saniye daha fazla bakmasını istedi. Demirtaş, “Toplam 3 aday var. Neyi savunduğu ortada. Hiçbir şey yapmasanız o oy kabininde 30 saniye daha fotoğraflara bakarak bir daha düşünün. Fotoğrafların gözlerine bakın size ne demek isteğimi anlayacaksınız. 30 saniye bakın” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.