AK Parti'de 17 Aralık operasyonu sonrası başlayan istifa furyasına yeni bir isim daha eklendi.
AK Parti’de kesin ihraç istemiyle disipline gönderilen son milletvekili olan İstanbul Milletvekili Muhammed Çetin'in de istifa etti
Ak Parti Merkez Yürütme Kurulu’nun “partiye zarar verdiği, parti içinde fitne yaratan konuşmalar yaptığı” gerekçesiyle kesin ihraç istemiyle tedbirli olarak Müşterek Disiplin Kurulu’na havale ettiği Çetin, düzenlediği basın toplantısıyla istifasını açıkladı.

Çetin’in istifa etmesi durumunda 17 Aralık operasyon larının ardından AK Parti’den ayrılan milletvekili sayısı sekize çıktı.

"AK PARTİ KARARMIŞTIR" DEDİ VE İSTİFA ETTİ

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu’nun “partiye zarar verdiği, parti içinde fitne yaratan konuşmalar yaptığı” gerekçesiyle kesin ihraç istemiyle tedbirli olarak Müşterek Disiplin Kurulu’na havale ettiği Çetin, bugün saat 14.00’de Meclis’te basın toplantısı yapacağını duyurdu. 

Çetin, basın toplantısında "dünyada ve mahşerde hoca efendi ile karşılaşanlar ne hissedecekler. Haksızlığa hukuksuzluğa göz yumanlar ahrette ne diyecekler? AK Parti kararmıştır. Yiyenlerden çalanlardan, yolsuzluklardan bıkıp AK Partiye temiz diyen vatandaşlarımızın maalesef güvendiği dağlara kar yağmıştır." dedi.

Çetin istifasını şu cümlelerle dile getirdi: "Varlık sebebini yitirmiş partide kalmak günahlarına ortak olmak olacağından AK Parti'den istifa ediyor, Bağımsız Milletvekili olarak siyasi hayatıma devam ediyorum." 

"BİRÇOK ARKADAŞIM AYNI ŞEYİ YAPACAK"

Hukukun serbest kalması karşısında sessiz kalmak mümkün değil. Birçok arkadaşımın da aynı şeyi yapacağını göreceksiniz.

"VAZİFE VERİLMEDİKÇE KONUŞMADIM"

Ben hep kör noktaya oturdum, en arkaya. Kameralar beni çekemiyordu. Görme, görülme, kimseye yaranma durumum yok. Vazife verilmedikçe konuşmadım. Ülkemi, partimi hep savunmuşumdur. Söylenen şeyler cut and paste şekliyle birleştirilmiş şeyler. Koskoca camiaya tırpan saplanınca hızını alamayıp kendine de saplıyordur. Bir arkadaş o malum toplantıda ismini biliyorsunuz dedim ki ‘Yürütülmekte olan bir savcıya diyorsun ki ölen savcının sonu gibi olacak diyorsun, bu başka bir şeydir’

“BU BİR İNTİHARDIR”

Bu bir intihardır. Millet 2 şey anlar. Ya senin de o yolsuzluklarda ismin vardır. Hiç kötü niyet yok. O da ayağa kalktı, 20-30 kişinin duyacağı şekilde ‘’O savcı ya da hakim 10-15 senelik arkadaşım. İzmir’de liman hadisesi başlayınca ‘kimler tutuklanacak isimler ver’ dedim. Savcı da olur mu öyle şey dedi. O arkadaş da ‘biz arkadaşız versene dosyayı’ diyor. Bu cevaba kızıp o tweeti attım’’ dedi herkesin içinde.

İÇERDE HAZIMSIZLIK VAR

Hiç kimseyle temasım yok. İçerdeki hazımsızlığı biliyorum. Çoğu kişi rahatsız. İçerde konuşulur. Yakında bu insanlar patır patır dökülür.

EMRE USLU ARADI SÖYLEDİ

O soğuk günlerde ayaklarım üşüdü, 2 gün rapor aldım. Sandılar ki ben haşhaşı konuşmasından sonra gidiyorum. Baktım burada iyi olamıyorum. Uçağa bindim İstanbul’a gidiyorum. Bir indim bir sürü arama olmuş. Beni göremedikleri için tahmin etmişlerdir dedim arayanlara. Biraz sonra Emre Uslu aradı. Ben de o da ABD’deydim. Oradan tanışıyoruz. Habertürk ve TRT’de geçiyor dedi. Parti ciddiyeti varsa önce beni ararlar dedim. Danışmanımı aradım. Hocam yok böyle bir şey dedi. Akşam 17.05’de iki arkadaşın dilekçesi var diye haber geldi. Bu akşam da istifa edeceğim. O 3-5 yandaşa istifa edecek diye haber geliyor ben hiçbir şey açıklamadan

HOCAEFENDİ KİMSEYE İSTİFA ET DEMEZ, DEDİ DİYEN YALAN SÖYLER

"Gülen ile konuşmam olmuştur. Ama istifa etmem ile ilgili konuşulmamıştır. Siz tanımıyorsunuz onu. Kimseye istifa et demez, kimsenin şahsi tercihlerinin, iradesinin önüne geçmez. ama istişare ederseniz, negatif ve pozitif yönlerini söyler. Benim bu güne kadar istifa etmemem engel olan, gitmek istediğim halde beni durduran, istikrarsızlığa alet olmayın, fitneye alet olmayın diyen Hoca efendidir. Emir vermez, verdi diyenler yalan yazıyor."
"Benim amacım üzüm yemek, bağcı dövmek değil. Onlar açıklamadan ben de açıklamam. Kayıtlar varsa ben de açılamamı yaparım..."

SAVUNMASINI YAZILI İSTEDİLER

Hürriyet gazetesinin haberine göre, Çetin, ihraç istemi üzerine haksızlığa uğradığını, kendisine atfedilen konuşmaları yapmadığını belirterek disiplin kurulunun karşısına çıkıp neyle suçlandığını öğrenmek istediğini belirtmişti. Ancak Ak Parti Disiplin Kurulu’nun yazılı savunma istemesinin ardından Çetin istifa kararını aldı.

İSTİFA EDEN SEKİZİNCİ VEKİL

Rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarının ardından parti içine dönük eleştirileri nedeniyle Kütahya Milletvekili İdris Bal ihracı istenince istifasını açıklamıştı. Ardından eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Ankara Milletvekili Haluk Özdalga ve İzmir Milletvekili Erdal Kalkan, benzer süreçle partiden ayrıldı. Eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ile İstanbul Milletvekili Hakan Şükür ve Burdur Milletvekili Hami Yıldırım ise haklarında disiplin işlemi olmamasına karşın Başbakan Tayyip Erdoğan’ın yaklaşımına tepki göstererek 

AK Parti’den ayrılmışlardı.

SANDALYE SAYISI 319’A DÜŞÜYOR

Çetin son bir buçuk ayda partiden kopan sekizinci milletvekili oluyor. Çetin’in istifasıyla AK Parti’nin Meclis’teki sandalye sayısı 319’a düşecek. Milletvekilliğinden istifa ettiğini açıklayan eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın dilekçesi ise halen AK Parti Grup Yönetim Kurulu’ndan Meclis Başkanlığı’na iletilmediği için işleme alınmadı.