Barzani, Alman “Welt am Sonntag” gazetesine verdiği röportajda, "Irak ve Şam İslam Devleti" (IŞİD) terör örgütünün tehdidi, Irak'ın parçalanması, Kürt Bölgesi'ndeki konuları ile komşu ülkelerle ilişkisini anlattı.

‘BAĞDAT HÜKÜMETİNİN KÖTÜ POLİTİKASI’
IŞİD'in Irak ve Kürt bölgesi için ne kadar tehlikeli olduğu yönündeki soruyu yanıtlayan Barzani, aniden sınırlarda bir tehditle karşılaştıklarını belirterek, “IŞİD birliklerinin güçlendiğini uzun zamandan beri endişeyle izliyorduk ve Bağdat'taki hükümeti de bilgilendirdik ancak Irak Başbakanı Nuri el-Maliki bunu duymak istemedi. Şimdi durum daha da zorlaştı” dedi.

"Bağdat'taki hükümetin kötü politikasını" IŞİD'in güçlenme sebebi olarak gösteren Barzani, Sünnilerin daha iyi caddeler, hastaneler, okullar gibi Bağdat'tan çok basit talepleri bulunduğunu ancak Şiilerin daha fazla olduğu Maliki hükümetinin bununla ilgilenmediğini, IŞİD'in de kendisini Sünnilerin vekili olarak göstererek etki kazandığını kaydetti.

'MUSUL KONUSUNDA UYARDIM, MALİKİ DİNLEMEDİ'
"Bağdat hükümetinin vurdumduymazlığına karşı hep protestoda bulunduğunu" belirten Barzani, Musul'un düşeceği yönünde uyardığını ancak Maliki'nin buna inanmadığını ileri sürdü.

Kürtler olarak Sünnilerin doğal haklarına karşı değil, teröre karşı olduklarını anlatan Barzani, Sünnilerin yaşadığı bölgelerde sadece IŞİD'in olmadığını, merkezi hükümete karşı olan çok sayıda başka grubun da bulunduğuna dikkati çekti.

"Stratejiniz sizin topraklarınızı korumayla mı sınırlı?" sorusuna "Biz kendi yurdumuzu koruyoruz" karşılığını veren Barzani, Ankara veya Şam'dan toprak talebiyle ilgili, "Diğer ülkelerdeki Kürtler, kendi kaderleriyle ilgili barışçıl bir şekilde kendileri karar vermesi gerekiyor. Siyasi çözüm, Irak'taki Kürtlerden dolayı başarısız olmayacak” dedi.

Barzani, IŞİD'in başka ülkeler tarafından desteklenip desteklenmediği yönündeki bir soru üzerine de "Bu iyi bir soru. Bu birlik, Suriye'deki iç savaşta büyüdü. Rakka kentinde bulunan İŞİD'in komando merkezi, Esad'ın hava kuvvetleri tarafından bunu yapabilecek güçte olmasına rağmen bombalanmaması dikkati çekici” ifadesini kullandı.

'IŞİD SÜNNİ BÖLGELERDE YOĞUNLAŞACAK'
IŞİD'i Kürdistan'a girmesine izin vermeyeceklerini, Şii bölgelerini veya Kerbela ve Necef'te Şiilerin mukaddesatını fethetmeye ve yıkmaya çalışmaları durumunda da Şiiler buna karşı çıkacağını ve İran'ın da o zaman bu konuya dahil olacağını ifade eden Barzani, IŞİD'in Sünni bölgelere yoğunlaşacağı tahmininde bulundu.

Barzani, Saddam Hüseyin'in devrilmesinden sonra Amerikalıların ne gibi hatalar yaptığı yönündeki bir soruya karşılık, “Amerikalıların en büyük yanlışı maalesef hızlı bir şekilde kurtarıcıdan işgalciye dönüşmesi oldu” ifadesini kullandı.

Bunun yanı sıra hemen çok dinli, çok etnikli geçici bir Irak hükümeti kurulması gerektiğini, bunun yerine Irak'taki durumu bilmeyen ABD'li bir yöneticinin görevlendirildiğini anımsatan Barzani, Amerikalıların Irak'ta çok uzun kalıp kalmadıkları yönündeki soru üzerine de, “Maliki Ordusu'nun zor durumda ülkeyi istikrar içinde tutabileceğine güvenmediğim için Amerikalıların Irak'tan tümden çekilmesine karşı çıktım. Bugün, ne kadar haklı olduğumu gösteriyor. Kürdistan'da ise kendi güvenliğimizi kendimiz sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

Irak'ın devlet yapısı bu şekilde kalıp kalmayacağı yönündeki bir soruya karşılık Barzani, bu yapının böyle kalıp kalmamasının Kürt halkından kaynaklanmayacağını, kendilerinin federal yapıya uyduklarını kaydetti.

'IRAK PARÇALANIYOR'
Şiilerde ve Sünnilerde düzeltilemeyecek çok hatalar yapıldığını belirten Barzani, “Irak parçalanıyor bu, bazılarının görmek istemediği gerçek” dedi.

Amerikalıların Kürtleri bağımsızlık yolunda destekleyip desteklemeyeceği ile ilgili bir soru üzerine de Barzani, “Aktif bir yardım beklemiyorum, ancak direnç göstereceklerini de beklemiyorum. Bazı ABD siyasetçileri bizi destekliyorlar, bazıları değil. Kürdistan'ın bağımsızlığı sonuçta Kürt halkının meselesi” şeklinde konuştu.