Mersin’in Bozyazı ilçesinde TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları kapsamında Bozyazı Lisesi öğrencileri hazırladıkları stantlarda projelerini tanıttı.

Bozyazı Lisesi Müdürü Galip Göl, bilimin ve bilimsel çalışmaların öğrenciler tarafından benimsenmesinin teşvik edilmesi amacıyla düzenlenen TÜBİTAK Bilim Fuarı kapsamında 44 öğrencinin 25 projeyi sergiye çıkardıklarını söyledi. Bilim fuarlarının temel amacının, öğrencilerin bilimle buluşmasını, bilime ve bilimsel düşünceye ilgi duymasını sağlamak olduğunu belirten Göl, “Okullarda gerçekleştirilen bu fuarlarla öğrencilerin; kendi ilgileri doğrultusunda belirledikleri konular üzerine araştırma yapabilecekleri, araştırmalarının sonuçlarını sergileyebilecekleri, eğlenerek öğrenebilecekleri bir ortam oluşturulması amaçlanmaktadır” dedi.

TÜBİTAK Bilim Fuarlarının bir yarışma etkinliği olmadığını vurgulayan Göl, bu fuarların amacının öğrencilerin ürettikleri bilimsel bilgileri arkadaşları, öğretmenleri ve ilgi duyan herkesle paylaşmalarını sağlayacak eğitici, öğretici ve eğlendirici bir ortam oluşturmak olduğunu ifade etti. Göl, “Bu ortamda araştırmasını sunan öğrenciler, üretebilmenin heyecanını, ürettiğini başkalarıyla paylaşmanın coşkusunu ve bunların kendisinde oluşturduğu özgüven duygusunu yaşayacaktır. Bu çerçevede yürütülecek bilim fuarlarıyla kısa sürede çok geniş kitlelere ulaşarak bilim ve teknoloji konularında farkındalık yaratılması, bilim kültürünün tabana yayılması ve geliştirilmesi sağlanacaktır” diye konuştu.

Düzenlenen bilim fuarlarının katılımcıların problem çözme becerilerini geliştirme, yaratıcılıklarının farkına varma ve kendini ifade etme olanağı sağlaması dolayısıyla önemli olduğunun altını çizen Göl, “TÜBİTAK Bilim Fuarları, temel ve ortaöğretimde bilim kültürünün geliştirilmesine yönelik olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda düzenlenen bilimsel faaliyetlerdir. Öğrencilerimin aldığı başarılı sonuçlar neticesinde bu tür etkinliğe ilgi duymayan öğrencilerimizin de ilgi duymaya ve proje üretmeye başlaması okul yönetimini, velileri memnun etmekte. Bu etkinlikler sonucu öğrenciler derslerinde daha başarılı olmakta. Çok yararlı görmekteyim. Öğrencilerimin hazırladıkları projelerle yine iddialıyız” şeklinde konuştu.