ÇANAKKALE'nin Gelibolu İlçesi'ne bağlı Evreşe Beldesi'nde, aralarında milletvekillerinin de bulunduğu CHP'li bir grup, geçen cuma günü, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerin parti binası önüne havaya ateş açmasına tepki gösterdi. Evreşe Belde Belediye Başkanı Ak Partili Ali Kamil Soyuak'ı suçlayan grup, basın açıklamasıyla olayı kınadı.
Olay, geçen cuma günü, saat 23.00 sıralarında, CHP Evreşe Belde Başkanlığı önünde meydana geldi. Plakası belirlenmeyen bir araçla bina önüne gelen kimliği belirsiz kişi ya da kişiler havaya rastgele ateş etti. Jandarma ekipleri, kaçan şüphelileri yakalamak için çalışma başlattı. Olayın gündüz saatlerinde belediye meclis toplantısı ve sonrasında AK Parti ile CHP'li belediye meclis üyeleri arasında başlayan tartışmanın devamı olduğu iddia edildi.
CHP Çanakkale milletvekilleri Ali Sarıbaş, Serdar Soydan, CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, CHP İl Başkanı Hamza Karagöz, Gelibolu Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Özacar, İlçe Başkanı Yunus Kaya, İl Genel Meclis üyeleri Ali Koç, Nihat Öner, Gelibolu Belediye Meclis Üyesi Arif Taş ve İl Genel Meclisi eski Üyesi Bülent İşleyen, bugün CHP Evreşe Belde Başkanlığını ziyaret etti. Belde yönetiminden bilgi alan CHP'li grup, basın açıklaması yaptı. AK Partili Evreşe Belde Belediye Başkanı Ali Kamil Soyuak'ı suçlayan CHP Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan, şöyle dedi:
"Kendi diktatöründen esinlenerek bu diktatör kırıntısı da burada terör estirmeye başlamış. Jandarmayı yanına almış. Evreşe halkının ona verdiği yetkiyi, maalesef ona oy vermeyen insanlara karşı acımasızca kullanmaya başlamış. Bunun hesabını da biz sorarız. Onun diktatörünün yaptığı baskılar bizi yıldıramazken ve ona karşı mücadele ederken, bu diktatör kırıntısına karşı da en iyi mücadeleyi yaparız. Senin görevinin sadece sana oy verenlere hizmet etmek değildir. Senin görevin sana oy vermeyenlere baskı kurmak ve eziyet etmek değildir. Önce buradan ona görevini hatırlatıyoruz. Ama CHP olarak da bu eşkıyalığın hesabını soracağımızı buradan ifade ediyorum." 
Diğer milletvekili Ali Sarıbaş da, burada kamu görevi yapıldığını ifade ederken, "Seçildikten sonrada bir belediye başkanı artık tüm vatandaşların belediye başkanıdır. CHP milletvekilleri olarak bu konunun üzerinde duracağımızı ifade etmek istiyorum" diye konuştu.
CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, "Burada yaşananları bende kamuoyuna taşıyacağım. Sizlerin burada yalnız kalmadığınızı göstermek için her şeyi yapacağım. Evreşe yalnız değildir. Onların bu yaptıkları yanlarına kalmaz. Bu yolları dar ederiz onlara" dedi.
Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, "Bizler seçilene kadar partimizin, seçildikten sonra tüm vatandaşlarımızın belediye başkanıyız. O halde tüm vatandaşlarımıza eşit ve tarafsız davranmalıyız. Bizim ana temel amacımız budur. Çünkü biz insana, insan olduğu için değer veririz. Biz bu yaşananları şiddetle kınıyoruz" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI