“Türkiye’nin Satış Odaklı Fuarı” olarak gerçekleştirilen gayrimenkul fuarında, alıcı, satıcı ve yatırımcıyı buluşturan 450 konsept proje yer aldı. Algün Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Algün kredi faizlerinin düşürülmesinin sektörü olumlu etkilediğini belirtti.

DÜZCE’Yİ DÜNYAYA TANITTIK’

Algün Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Algün son olarak “Bu kadar güzelliğe sahip ikinci bir coğrafya yok. İnanıyoruz ki Türkiye’nin potansiyeli Uluslararası yatırımlardan en fazla payı alabilecek ülke potansiyeli taşıyor. Bizler de bu gayretle çalışıyoruz. Fuar güzel geçti ve bir çok katılımcı firma geldi. Aynı zamanda bir çok ziyaretçi ile de karşılaştık. Bizim fuarımıza da yoğun bir ilgi var. Düzce’ye ayrı bir ilgi var. Stantlara baktığınızda Algün’ün projeleri dikkat çekiyor. Düzce’deki dev projelerimiz, hem fiyatlarıyla hem ödeme koşullarıyla oldukça ilgi uyandırıyor. Aynı zamanda Düzce’nin bir alternatif bölge olduğunu ve yeni yatırım bölgesi olduğunu vurgulamaya çalıştık. Hem iki metropol şehrin tam ortasında olması hemde İstanbula yakın olması, yeni bir cazibe merkezi olbilir noktasında tavsiyelerde bulunuyoruz” dedi.

Konut yatırımının enflasyona karşı güvenli liman olduğunu somut rakamlarla da örnekleyen Cihat Algün şu bilgileri paylaştı: “İnşaat maliyetleri ve emtia fiyatları, dolardan daha hızlı bir yükseliş gösterdi. Bu açıdan, dolara yatırım yapan için bile emtiaya oranla ciddi bir kayıp söz konusu. Gayrimenkulün getirisi ise, hem emtia hem de dolardan çok daha fazla bir prime imza attı. Özetle, kısa vadede konut, arz talep dengesine göre durağan bir dönem yaşayabilir. Ama orta ve uzun vadede, maliyet artışı, arzın düşmesi gibi etkenlerle doların çok üzerinde bir artış yaşayabilir. Dolayısıyla, dövizde dönemsel yükselişler her zaman olur. Fakat 10-20 yıllık vadede konutun kazandırdığını hiçbir yatırım aracı kazandıramaz.”

KONUTTA HALA ‘FIRSAT FİYAT’ DÖNEMİNDEYİZ

TÜİK tarafından açıklanan son konut satış rakamlarını da yorumlayan Cihat Algün “Mart ayı itibarıyla görülen hızlı artışı şöyle okumak lazım; konut sektöründe ‘fırsat fiyat’ diyebileceğimiz bir dönem yaşanıyor. Pandemi günlerinde nitelikli konut arzında yavaşlama olmasına rağmen, konut talebi artarak devam ediyor. Küresel emtia fiyatlarındaki yükselişle birlikte, iç pazarda İnşaat maliyetleri ortalamaya bakacak olursak yüzde 100’ün üzerinde artmış durumda. Bazı kalemlerde bu artış 18 aylık dönemde yüzde 400’e yaklaşıyor. Maliyetlerdeki bu artış nedeniyle bugün konut alan, gelecek aya kıyasla çok daha uygun fiyatla konuta erişmiş oluyor” ifadelerini kullandı.

Düzce’nin modern yaşam mimarı Algün, depremden hasarsız çıktı Düzce’nin modern yaşam mimarı Algün, depremden hasarsız çıktı

SAĞLIKLI EVLERE CİDDİ TALEP VAR

Daha pandemi öncesinde bu değişimi görerek tüm planlamalarını buna göre şekillendirdiklerini söyleyen Algün Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Algün “Pandemi döneminde insanların hem yeşil alana yakın, hem de şehrin içinde yaşama isteği arttı. Bunu tercih ederken de sanata, kültüre, alışverişe yakın yerlerde bulunmak isteniyor. Tüm bunlara ek olarak iş, sağlık ve eğitim merkezlerine ve günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecek lokasyonlarda yaşamayı tercih ediliyor. Bu açıdan, Algün olarak genelde tüm pandemi süreci, özelde ise 2021 yılı bizler için çok hareketli geçti. Değişen müşteri beklentilerini iyi analiz ettiğimiz, yaptığımız ön çalışmalar sonunda, elde ettiğimiz bilgiyi sektörümüzle paylaştığımız, sektöre hareket ve canlılık getirerek süreci domine ettiğimiz bir dönem yaşadık. Bu süreçte konut almak ya da evini değiştirmek isteyenler az katlı, mümkünse bahçeli, geniş balkonlu ‘sağlıklı evler’e ciddi bir talep oluşturdu. Tüm bu talepler konut satış adetlerinde yeni bir rekor kırılmasına yol açtı. Algün özelinde konuşacak olursak; Düzce’deki projelerimiz, üst üste iki yıl hasılat şampiyonu oldu” ifadelerini kullandı.

BİR NUMARALI ÖNCELİĞİMİZ DEPREM

Türkiye’nin deprem kuşağında bir ülke olduğuna dikkat çeken Cihat Algün “Algül’ün bundan önce hayata geçirdiği tüm projelerde olduğu gibi Düzce’de de bir numaralı önceliğimiz deprem güvenliği” ifadelerini kullandı. Algün ”Depremden korunmanın bir numaralı koşulu, en son güncellenen deprem yönetmeliklerine uygun güvenli binalarda yaşamak. Düzce’deki tüm projelerimizde, çevre dostu ve Düzce dokusuna yaraşır, deprem güvenlikli yapılar geliştiriyoruz. Düzce’nin deprem kalıntılarından kurtularak siluetinin değişmesi gerekiyor. Beni firmamım ötesinde bir Düzceli olarak Düzce’yi herkesin böyle görebilmesi ve bir cazibe merkezi haline gelmesini istiyorum. Düzce bunu fazlaca hak ediyor zaten. Hep birlikte bunu çalışarak gerçekleştirebiliriz” şeklinde konuştu.

DÜZCE’NİN TÜM İHTİYAÇLARI BURADA

Mimarisi ve tasarımı ile yıllar boyunca değer kazanacak bir proje geliştirdiklerini belirten Algün Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Algün şunları söyledi: "Pandeminin etkisiyle uzun süre evlerde karantina dönemi geçiren kitleler, artık hayatlarının kıymetini çok daha iyi biliyor ve yeşil alanı bol alanlarına yöneliyor. New York'ta park ve koruya komşu dairelere ilgi yüzde 63 artış gösterirken Londra'da bu oran yüzde 75'e kadar yükseliyor. Düzce'de ise bu artışın bazı bölgelerde yüzde 300'ü aştığı tahmin ediliyor. Biz de bu ihtiyacı görüp, Düzce’deki projesiyle nesilden nesile miras olarak bırakılan, dünyada parmakla gösterilecek bir eser geliştirdik.”

DEDEMAN İLE 300 MİLYON TL’LİK DEV TURİZM YATIRIMI

ALGÜN VE ESAS HOLDİNG’TEN 750 MİLYONLUK AVM PROJESİ

Modern projeleriyle Düzce’nin çehresini değiştiren Algün, Esas Gayrimenkul ile iş ortaklığına hazırlanıyor. Düzce’de Algün Constructions ve Esas Gayrimenkul ortaklığında gerçekleştirilecek olan Karadeniz’in en büyük yaşam projesi, 750 milyon TL’lik yatırımla hayata geçirilecek. Düzce’de yer alan Karadeniz’in en büyük karma yaşam projesi olan Algün Park için Esas Gayrimenkul ile iş ortaklığı başlayacak. Sabancı ailesi bünyesinde yatırımlarına devam eden Esas Holding’in Düzce’de Algün Park’ta iş ortaklığına gidecek olması Düzce’ye değer katacak.

Editör: TE Bilisim