Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mersin’de son 3 yılda Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında hayata geçirilen projelerle 500 bin kişiye ulaşıldığını söyledi.

Mersin Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Valilik koordinesinde Mersin Sahil Spor Kulübü tarafından yürütülen Risk Altında Bulunan Çocukların Spor ve Kültürel Faaliyetlerle Topluma Kazandırılması ve Rehabilitasyonu Projesi kapsamında hayata geçirilen Faris Kokulu Spor Tesisi açıldı. Merkez Mezitli ilçesinde SODES desteğiyle oluşturulan tesisin açılışını Vali Güzeloğlu yaptı.

Açılışta konuşan Güzeloğlu, çocukların hayata kazandırılması amacıyla ortaya çıkan bu projenin ortaya koyduğu heyecanın dışında kalmanın mümkün olmadığını belirtti. “Çocuklarımız için üretilen yeni projeleri de aynı kararlılıkla destekleyeceğiz” diyen Güzeloğlu, şöyle devam etti: “İlimiz, Sosyal Destek Programı kapsamında son 3 yılda üretilen projelerle 500 bin kişiye ulaştı. Bunun içerisinde çocuklarımız, gençlerimiz ve engelli kardeşlerimiz var. Biz bir aile olduk. Bu aile gün geçtikçe büyüyecek. Bu seneki projelerde de devam eden çalışmalarda da amacımız budur. Tüm bunların yanında spor, kardeşliğin tesis edildiği bir alandır. Burada yetişen çocuklarımız ahlaklı bir sporcu kimliğiyle uluslararası başarılarla buluşacaktır.”

20 Haziran tarihinde 17. Akdeniz Oyunları’nın açılışının yapılacağını hatırlatan Güzeloğlu, “600 milyon TL’nin üzerindeki spor altyapıları Mersin’le buluştu. İş; gençleri tesislerde buluşturmak, ilimizi bir spor kenti haline getirmek ve olimpiyat şampiyonlarını Mersin’de yetiştirmektir. Bunun için yoğun çaba sarf ediyoruz. Gerçekleştirilen projelerle bu süreci güçlendireceğiz” dedi.

Mersin Sahil Spor Kulübü Başkanı Nizam Özbalta ise kulüpte şu an için 250 sporcunun yer aldığını bildirdi. Kulübün kuruluş amacının çocuklara sahip çıkmak olduğuna vurgu yapan Özbalta, “Sporcularımızın beslenme ve sportif malzemelerini kulüp olarak biz karşılıyoruz. Valimizin bu tip çalışmalara önem verdiğini biliyoruz. Valimizden 2 projemize de onay vermesini istiyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından açılış ödül törenine geçilirken, Sahil Spor Kulübü Başkanı Özbalta tarafından Güzeloğlu’na 'Teşekkür Plaketi' takdim edildi. Kulübe katkı veren kurum ve kuruluşların temsilcileri de plaketlerini Güzeloğlu’nun elinden aldılar. Plaket töreni sonrasında beraberindekilerle tesisin açılış kurdelesini kesen Vali Güzeloğlu, daha sonra futboldaki marifetlerini sergiledi. Antrenman sahasında penaltı atan Güzeloğlu, sporcuların hazırlık maçının başlama vuruşunu yaptı.