BDDK 29 faizsiz konut şirketini tasfiye etti

BDDK, faizsiz konut alanında faaliyet gösteren şirketlerle ilgili önemli bir karar aldı. 21 şirketin tasfiye edildiğini duyuran BDDK, daha sonra da kalan 14 şirketten 8'ini de iradi tasfiyeye yönlendirdiğini açıkladı. Böylece sistemde 6 şirket kaldı.

BDDK 29 faizsiz konut şirketini tasfiye etti

BDDK, nisan ayından itibaren aldığı intibak başvurularını değerlendirdi. 35 şirketin incelelenmesi sonunda 21 şirketin şartları taşımadığı için intibak başvurusunun reddine ve tasfiyesine karar verildi. Daha sonra yapılan açıklamada da kalan 14 şirketten 8'inin iradi tasfiyeye yönlendirdiği duyuruldu. Böylece toplamda 29 şirketin tasfşyesi yönünde karar alınırken sistemde 6 şirket kalmış oldu.

Yapılan denetimler sonucu intibak taleplerinin reddi ve tasfiyelerine karar verilen tasarruf finansman şirketlerinin listesi, Resmi Gazete'nin bugünkü mükerrer sayısında yayımlandı.

İntibak şartlarını taşımayan ve tasfiyesine karar verilen şirketlere BDDK ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından Tasfiye Komisyonu atanacak.

İŞTE TASFİYE EDİLEN ŞİRKETLERİN TAM LİSTESİ;

1- İktisatevim Gayrimenkul AŞ

2- Vizyonevim Gayrimenkul Otomotiv İletişim Pazarlama San. Tic. AŞ

3- Doğruevim Gayrimenkul Organizasyon AŞ

4- Finansevim Gayrimenkul Otomotiv İletişim Organizasyon Paz. San. ve Tic. AŞ

5- Birikimevim Gayrimenkul Organizasyon AŞ

6- Finalevim Gayrimenkul Otomotiv Organizasyon AŞ

7- Yaşamevim Gayrimenkul AŞ

8- HH Aydın Yatırım Holding AŞ

9- İhtiyaçevim Gayrimenkul Oto. İlet. Org. Paz. San. ve Tic. AŞ

10- Varlıkevim Gayrimenkul AŞ

11- İstek Evim Gayrimenkul Oto. Paz. ve Tic. AŞ

12- İkizlerevim Yatırım Gayrimenkul AŞ

13- Destekevim Gayrimenkul İnşaat Taahhüt Otomotiv Organizasyon Sanayi Ticaret AŞ

14- Gerçekevim Gayrimenkul Oto. İlet. Org. Paz. San. ve Tic. AŞ

15- Değer Tasarruf Gayrimenkul AŞ

16- Önceevim Gayrimenkul Oto. Paz. San. Tic. AŞ

17- Morevim Tasarruf Gayrimenkul Oto. Ener. Org. Ve Paz. Tic. AŞ

18- Hedefevim Gayrimenkul Otomotiv ve Tic. AŞ

19- Gelecek Tasarruf Gayrimenkul Oto. Ve Org. AŞ

20- Birlikbirikim Gayrimenkul Org. İlet. Oto. Paz. San. Ve Tic. AŞ

21- Tasarruf Organizasyon ve Gayrimenkul Paz. AŞ

İRADİ TASFİYEYE YÖNLENDİRİLEN 8 TASARRUF FİNANSMAN ŞİRKETİ DE ŞÖYLE;

1- Güvence Tasarruf Gayrimenkul Otomotiv Organizasyon Pazarlama Ticaret AŞ (İradi tasfiye)

2- Benimevim Gayrimenkul ve Menkul Değerler Alım Satım Organizasyonlar AŞ (İradi tasfiye)

3- Yenievim Tasarrufu Gayrimenkul Otomotiv İletişim Organizasyon Pazarlama Sanayi Ticaret. AŞ (İradi tasfiye)

4- Narevim Gayrimenkul Otomotiv İletişim Organizasyon Pazarlama ve Ticaret AŞ (İradi tasfiye)

5- Kumbaraevim Organisyon ve Gayrimenkul Pazarlama Sanayi ve Ticaret AŞ (İradi tasfiye)

6- Umutevim Yatırım Organizasyon AŞ (İradi tasfiye)

7- Ezogelin Tasarruf Gayrimenkul Yatırım Sanayi ve Ticaret AŞ (İradi tasfiye)

8- Pamuk Evim Organizasyon Gayrimenkul Oto. İnş. Müh. Mimarlık Turz. Katılım İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret AŞ (İradi tasfiye)

BDDK'dan yapılan açıklamada, süresi içinde intibak talebinde bulunan diğer 14 şirketin intibak taleplerine ilişkin değerlendirme sürecinin devam ettiği belirtilerek, intibak sürecindeki bu şirketlerin tasarruf finansman faaliyetlerine devam edebileceği vurgulandı.

BDDK, daha önce yaptığı açıklamalar ile halihazırda tasarruf finansman faaliyeti yürüten şirketlerin 7 Nisan 2021'e kadar BDDK'ya başvuruda bulunmalarının zorunlu olduğunu, başvuruda bulunmayanlar hakkında "izinsiz faaliyette bulunmak" suçundan işlem tesis edileceğini bildirmişti.

Kurum ayrıca, 7 Nisan'dan önce BDDK'ya intibak talebiyle başvuruda bulunup intibak talebi onaylanarak faaliyetlerine devamı uygun görülen şirketlerin sektörde faaliyetlerine devam edeceğini, buna karşılık intibak talebi reddedilen şirketlerin ise ret kararından itibaren yeni bir yükümlülük altına giremeyeceğini duyurmuştu.

FAİZSİZ KONUT SİSTEMİNDE 6 ŞİRKET KALDI

BDDK, intibak başvurusunda bulunan tasarruf finansman şirketlerinden 6'sının intibak sürecinin devam ettirilmesine, 8'inin ise iradi tasfiyeye yönlendirilmesine karar verildiğini duyurdu.

Söz konusu 21 şirketin listesinin Resmi Gazete'nin bugünkü mükerrer sayısında yayımlandığı aktarılan açıklamada, "Kurumumuza intibak başvurusunda bulunan diğer şirketlerden 6'sının intibak sürecinin devam ettirilmesine, 8'inin ise iradi tasfiyeye yönlendirilmesine karar verilmiştir. Söz konusu kararlar titizlikle yapılan intibak incelemesi kapsamında kurumumuzca ulaşılan tespitler ışığında alınmış olup devam eden süreçte tasarruf sahiplerinin hak ve menfaatlerinin korunması için gerekli tüm işlemler ilgisine göre tasfiye komisyonu ve kurumumuzca ivedilikle alınacaktır" denildi.

Açıklamada, intibak incelemesi süren şirketler bakımından BDDK değerlendirmelerinin devam ettiği, bu şirketlerin faaliyetleri noktasında bir kısıtlama bulunmadığı vurgulandı.

İNTİBAK SÜRECİ DEVAM EDEN 6 TASARRUF FİNANSMAN ŞİRKETİ ŞÖYLE;

1- Emin Evim Emin Otomotiv İletişim Organizasyon Pazarlama San. ve Tic. AŞ (İntibak)

2- Fuzul Gayrimenkul Yatırım AŞ (İntibak)

3- Sinpaş Yapı Endüstrisi AŞ (İntibak)

4- İmece Yatırım ve Organizasyon AŞ (İntibak)

5- Katılımevim Otomotiv İletişim Organizasyon Pazarlama San. Tic. AŞ

Birleşme Yoluyla (Birleşme Yoluyla İntibak)

* Meskenfinans Gayrimenkul Yatırım Organizasyon San. ve Tic. AŞ

6- Birevim Tasarruf Gayrimenkul Otomotiv İletişim Organizasyon Pazarlama Sanayi ve Ticaret AŞ (Birleşme Yoluyla İntibak)

* Çözüm Tasarruf Organizasyon Pazarlama ve Ticaret AŞ (Birleşme Yoluyla İntibak)

BURAYA PARA YATIRANLAR NE OLACAK?

Konuya ilişkin İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sefer Şener, CNN TÜRK canlı yayınında dikkat çeken bilgiler verdi.

Oldukça önemli bir karar. BDDK'nın almış olduğu bu karar önceden alınmış bir karar. Yani mağduriyetleri engellemeye dönük bir karar. 21 adet şirketin yönetimi hem TMSF hem BDDK aracılığıyla oluşturulan bir tasfiye komisyonuna devredilmiş oluyor.

Hiçbir şekilde mağdur edilmeyecekler. Bu tasfiye komisyonu birebir bunların tamamıyla ilgilenerek bunların herhangi bir şekilde herhangi bir mağduriyet yaşanmasını engelleyecek. Zaten amaç bu. Amaç mağduriyet olmadan mağduriyeti gidermeye yönelik bir çaba bu. Özellikle BDDK'nın kararı...

Yasada belli şartlar var. Vatandaşın tasarruflarını toplayabilmek için vatandaşı ev sahibi, araba sahibi yapabilmek için belli şartları sağlamanız gerekiyor. Nasıl bankalar belli şartları sağlıyor ise, O zaman BDDK diyor ki; 'Bu şirketler de bu şartları sağlamalı.'

Örneğin; 1 liralık mevduat topluyor ya da 1 liralık sermayesi var. Ama 100 liralık iş yapıyor bu tasarruf şirketleri. Dolayısıyla burada çok açık bir şey var. İlerleyen aşamalarda mağduriyet oluşmasına yol açıyor. İşte BDDK aldığı bu tedbirle herhangi bir şekilde bundan sonraki süreçte mağduriyet yaşanmasını engellemiş oluyor.

Yani şunu rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Burada yapılan düzenlemeyle birlikte buralara para yatıranlar her hangi bir mağduriyete sahip olmayacak. Çünkü bu devletin teminatına girmiş oluyor. İkincisi bu şirket sahiplerinin tamamı bundan sonraki süreçte mal varlıklarıyla burada yükümlülük sahibi olmuş olacak.

BU ŞİRKETLERDEN EV, ARABA ALMIŞ KİŞİLERİ İLGİLENDİRİYOR MU?

Herhangi bir sıkıntı yok. Açıkçası BDDK şunu amaçlıyor. BDDK, ister yüz bin kişi olsun ister bir kişi olsun herhangi bir şekilde buralara yatırım yapan vatandaşların mağdur olmamasını istiyor. Onun için bu çabalar. Onun için bu yasal çerçeveyi oturtma süreci.

Bundan sonraki süreçte bir kişi dahi bu komisyon tarafından bütün her şeyi detaylı şekilde incelenecek. Bir kişinin dahi mağdur olunmasına izin verilmemiş olacak.

Hukukçu Sinan Keskin, CNN TÜRK'te konuyla ilgili şunları söyledi:

Mart ayında bu yasal süreç, Meclis'te yasalaştı. Nisan ayında da Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu söz konusu şirketlere sermaye artırımı getirildi. Sermaye şartlarını yerine getiremeyen şirketler de tasfiye sürecine girmiş bulundular. Bu saatten sonra önemli olan konu vatandaşlarımız tasfiye edilen şirketlerden alacaklarını nasıl tahsil edecekler? Asıl kafalardaki soru işareti bu. Şu anda TMSF ve BDDK ortak bir çalışma yürütüyor. Bununla ilgili bir kurul kuruldu. Onların gözetiminde bu şirketler tasfiyeye girecekler. Tasfiye halinde o şirketlerin mal varlıkları var. Yani gayrimenkulleri var, şirkete yatırılmış olan paralar var. Bunlar tasfiye sürecinde TMSF ve BDDK bünyesinde bu mallar nakde çevrilmek suretiyle vatandaşların mağduriyeti giderilecek. Vatandaşların yapmaları gereken TMSF ve BDDK'nın oluşturmuş olduğu kurullara başvuruda bulunmak suretiyle sıraya icazet etmek.

BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN SONA ERECEK?

Başvuru tarihinin sonu ile ilgili bir açıklama yok. İlerleyen süreçlerde açıklamalar TMSF ve BDDK'dan gelecektir. Ama vakit kaybetmeksizin başvuru yapmakta fayda var. Parasını yatıranlar, faizsiz konut sistemine dahil olanlar merak etmesinler. TMSF ve BDDK bünyesinde alacaklar karşılanabilecek.

PARANIN TAMAMI ALINABİLECEK Mİ?

Hukuken yatırılan paranın tamamı alınır. Ancak şöyle bir vaziyette tamamını alamama söz konusu olabilir ya da hiç alamama söz konusu olabilir. Şöyle ki, eğer şirketin mal varlığı yok ise, hiçbir parası yok ise o zaman sıkıntılar baş göstermeye başlar. Ancak bu yeni düzenlemeyle birlikte TMSF ve BDDK'nın da kontrol ve denetimi kapsamında bunların yaşanabileceğini pek düşünmüyorum. Çünkü konuyla ilgili çok sıkı bir denetim getirildi. Mağdurlar başvurdukları taktirde alacaklarını tahsil edebilecektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.