ELAZIĞ'da İnsan Yardım Vakfı (İHH), İsrail'in saldırılarını sürdürdüğü Gazze'de canlı kalkan olmak isteyenler için stant kurdu. İlk gecede 38'i kadın 73 kişi canlı kalkan olmak için kayıt yaptırdı.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları sürerken, İHH Elazığ'da bu akşam stant kurarak, Gazze'de gönüllü canlı kalkan olmak isteyenleri kayıt altına almaya başladı. Kurulan stanta gelenler canlı kalkan olmak istediklerini belirterek, isim, adres ve telefonların bırakıp hazırlanan formları imzadı.

İHH Elazığ Şube Başkanı Metin Kılıç, "İsrail'de bombalar altında katledilen kardeşlerimize yapılan katliamları engellemek amacıyla 'Bombalayacaksanız bizi de bombalayın, biz de bombalanmaya hazırız' demenin bir başka versiyonu. Bu niyetle imza kampanyası başlattık. Canlı kalkan olmak isteyen kardeşlerimiz buraya isimlerini kaydediyorlar. Tabi şu anda isimlerini kaydeden kişilerin gidip Gazze'de canlı kalkan olma durumları söz konusu değil ama bunu gerçekleştirmek amacıyla İHH Genel Merkezi bütün illerde böyle bu tip kampanyalar başlattı ve bunu deneyecek. Mısır üzerinden bu denenecek, elimizden gelen yapılmaya çalışılacak. Eğer becerilebilirse sadece Türkiye'den değil dünyanın çeşitli yerlerinden birçok aktivistin katıldığı bütün dünyada bu kampanya yürütülüyor. Şartlar zorlanır, Mısır'ın sınırları zorlanır gidilir ve Gazze'ye canlı kalkan olunursa en azından bu katliamın önüne geçebiliriz düşüncesi oluşturulan bir çalışma, bir çaba. Çabalıyoruz umarım hayırlı neticeler verir ve katliamın önünde bir engel olur. Ses getirir diye düşünüyoruz" dedi.

Elazığ'da ilk gece Gazze'de canlı kalkan olmak için 38'i kadın 73 kişi kayıt yaptırdı. Kızı Fatma ile canlı kalkan olmak için kayıt yaptıran Şengül Karaduman, "Biz de katılacağız. Çok üzüntülüyüz. Kelimelerle ifade edemiyorum elim ayağım şu anda titriyor. Dua ve sabır gerekiyor ama sabrımız taşıyor. Kadınlığımla bile kanımın son damlasına kadar seve seve savaşa giderim. İnternetten görüyoruz kundaktaki çocukları kesiyorlar. Günah değil mi Müslüman kardeşlerimize böyle yapıyorlar? Küçük kız çocuklarından ne istiyorlar?" dedi.

Mizgin Çeçen isimli yaşlı kadın Müslümanların bir birlerine destek çıkmaları gerektiğini ve kendisinin de canlı kalkan olarak İsrail tanklarının önünde durmak istediğini belirterek, "Ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Tabi ki giderim. Şu anda bu saniyede orada olmak için can atarım. O tankların önünde kendimi siper etmeye her an için hazırım. Her dakika oreya gitmek için can atarım. Bizim kanımız onlardan tatlı değildir. Onlar canımız ciğerimiz orada ezilirken yok olurken, tankların dibinde küçük çocuklar paramparça olurken bizim burada yaşamamız ne anlam taşır. Hiçbir anlamı yoktur yaşamanın. Eğer bebekler ölüyorsa, eğer bütün çocuklar mahvolup gidiyorsa biz burada yaşamışız neye yarıyor? Eğer İslam'a arka çıkmıyorsak, eğer İslam, İslam'a destek çıkmıyorsa o İslam'ın yaşamasını ben hiç istemem" dedi.

Öte yandan Elazığ'da sivil toplum örgütü üyesi yaklaşık 500 kişi İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto edip, ölen Filistinliler için dualar okudu.

FOTOĞRAFLI