TÜRKİYE’deki tüketicilerin büyük kısmı internet üzerinden yapılan alışverişe temkinli yaklaşıyor. Gönderim süresi, iade hakkı ve güvenlik gibi unsurlar tüketiciler için soru işareti taşıyan unsurların başında geliyor.

Sabancı Topluluğu’nun online alışveriş platformu Kliksa, tüketicileri online alışverişte merak edilen noktalara dair bilinçlendirmek amacıyla doğru bilinen 10 yanlış noktayı açıkladı.

Buna göre, Kliksa, tüketiceleri internet sitelerinin güvenilirliği, alınan ürünün adrese ulaşma süresi, iadede yaşanabilecek sorunlar, sahte ya da garanti belgesi bulunmayan ürünler gibi bir çok konuda aydınlatıyor. Online alışveriş sitelerinde tüketicilerin dikkat etmesi gerekenler şöyle sıralanıyor:

İNTERNETTEN ALINAN ÜRÜNLERİN GELMESİ ÇOK UZUN SÜRER

İnternetten alınacak ürünlerin teslimat süreleri e-ticaret siteleri arasında farklılık gösterebilir. Ancak ülkemizde ek bir ücret karşılığında aynı gün ürün gönderimi yapan ve gün içerisinde ürünlerin kullanıcıya ulaşmasını sağlayan e-ticaret siteleri de tüketicilere hizmet sunar.
 
İPTAL VEYA İADE SÜRECİ ÇOK ZORLU

İptal veya iade süreci sanıldığının aksine zor bir süreç değildir. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a göre, online alışveriş yapan tüketici, satın aldığı ürünü 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin iade etme hakkına sahiptir.
 
İNTERNETTEN ALIŞVERİŞ GÜVENLİ DEĞİL

Online alışveriş konusundaki en büyük endişelerden biri güvenliktir. Bu konuda yapılması gereken en önemli şey, online alışveriş yapılacak sitenin güvencesini araştırmaktır. Kullanıcı; site kime ait, ne kadar süredir faaliyette gibi kısa bir araştırma yapılabilir. Ayrıca kullanıcı yorumları içeren fiyat karşılaştırma siteleri gibi kaynaklardan da alışveriş yapılacak siteye ait geçmiş deneyimler incelenebilir.

 
ALDIĞIM ÜRÜN BOZULURSA YA DA BOZUK ÜRÜN YOLLANIRSA ÇOK UĞRAŞMAK GEREKİR

Hiçbir güvenilir online alışveriş sitesi bozuk ürün yollamaz. Ancak düşük de olsa, tedarikçi firmadan üretim hatalı ürün gelme olasılığı vardır ya da ürün tüketici tarafından kullanırken bozulabilir. Böyle durumlarda güvenilir online alışveriş siteleri müşterilerine alternatif çözümler sunar.
 
ONLİNE ALIŞVERİŞİN ARDINDAN İHTİYACIM OLDUĞUNDA MUHATAP BULAMAM

Artık birçok online alışveriş sitesinin bünyesinde bulunan çağrı merkezleri, tüketicilerinden gelen sorulara yanıt sunuyor. Tüketici, online alışveriş sitesine ait çağrı merkezi numaralarını arayarak, karşılaştığı sorun ekseninde destek isteyebilir.
 
"YA SAHTE ÜRÜN GÖNDERİLİRSE…"

Güvenilir online alışveriş sitelerinde sadece orijinal ürünler satılır. Bu sebeple tüketicilerin sitenin saygınlığını ve güvenilirliğini kontrol etmeleri ve ardından alışveriş yapmaları önem taşır.
 
ELEKTRONİK ÜRÜNLERİ GARANTİ BELGESİZ GÖNDEREBİLİRLER

Güvenilir alışveriş siteleri, elektronik ürünleri garanti belgeli olarak gönderir. Eğer ürün tüketiciye doğrudan üretici tarafından ulaştırılıyorsa ve kutunun içerisinde garanti belgesi çıkmamışsa, tüketici ürünü satın aldığı online alışveriş sitesinden bu belgeyi talep edebilir.
 
ONLİNE ALIŞVERİŞ YAPMAK ZOR İŞ

Online alışveriş yapmak birçok yönden oldukça kolaydır. Online alışverişte mağazaya gitmekle uğraşmaz, 7/24 açık bir mağazadan evinizin ya da işyerinizin konforunda ürün satın alabilirsiniz. Fiyat karşılaştırma sitelerinden aynı ürünün nerede, hangi fiyata satıldığını kolaylıkla kontrol edebilirsiniz. Ayrıca ürünü taşımanıza da gerek kalmaz, ürün doğrudan belirttiğiniz adrese gönderilir.
 
E-TİCARET SİTELERİ AVANTAJLI AMA BU AVANTAJIN SEBEBİ KALİTESİZ ÜRÜN OLABİLİR

Online alışveriş sitelerinin mağaza kirası, mağaza çalışan maliyetleri gibi masrafları olmadığı için; yaratılan tasarrufu, tüketicilere daha uygun fiyatlı ürün sunma açısından değerlendirmeleri daha kolaydır. Bu sebeple online alışverişin en büyük avantajlarından biri, aynı ürünleri daha uygun fiyata sunmasıdır.
 
SİPARİŞİ VERDİKTEN SONRA PAKETİMİN TAKİBİNİ YAPAMAM

Artık birçok online alışveriş sitesi, sipariş sonrasında müşterilerine sipariş takibi imkanı sunuyor. Bu sayede müşteriler, ürünlerinin kargoya teslim edilmesi, kargo aracına yüklenmesi vb. süreçleri online olarak takip edebiliyor. Ayrıca bazı kargo firmaları, kendi takip numaralarını ileterek müşterilerin hayatlarını kolaylaştırabiliyor.