ISPARTA'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a destek açıklamasında bulunan Mimar Sinan Camii İmamı ve sendika temsilcisi Osman Akçil'e tepki gösteren CHP İl Başkanı Vedat Şenol, "Ya din adamı ol siyaseti bırak. Siyaset yapacaksan da cübbeni çıkar" sözleriyle tepki gösterdi.
Isparta Memur Sen İl Temsilcisi, Diyanet-Sen Şube Başkanı ve Mimar Sinan Camii İmamı olan Osman Akçil, geçen hafta bir basın toplantısıyla cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Memur Sen olarak Başbakan Erdoğan'ı destekleyeceklerini açıkladı. Akçil, "Türkiye'nin bu dönüşüm hikayesine, reformist sürecine, özgürleşme ve demokratikleşme iradesine, vesayetin deşifresine ve tasfiyesine öncülük eden siyasi hareketin liderliğini yapan, dünya mazlumlarının sesi ve nefesi Türkiye fotoğrafını ortaya çıkaran, zulme ve zalime karşı diplomasinin sahte nezaketine sığınmadan tepki verebilen, katil devlet İsrail'e 'One minute', otuz yıl terör estiren örgüte 'Silahı bırak' diyebilen, çözüm sürecini sahiplenen milletin adamı Recep Tayyip Erdoğan'ı destekleyeceğiz" diye konuştu.
'YA DİN ADAMLIĞI YA DA SİYASET'
CHP Isparta İl Başkanı Vedat Şenol, yaptığı açıklamada bir imamın siyaset yapmasının yanlış olduğunu dile getirerek, şunları söyledi: "Başta Başbakan olmak üzere, ülkede din üzerinden siyaset yapılıyor. Bu durum ülkemizin önümüzdeki süreçte şeriatla yönetileceğinin sinyallerini şimdiden veriyor. Ya din adamı ol siyaseti bırak. Siyaset yapacaksan da cübbeni çıkar."
'SENDİKA BAŞKANI OLMASI DURUMU DEĞİŞTİRMEZ'
Aktif olarak görev yapan bir devlet memurunun bu şekilde konuşmasının doğru olmadığını ifade eden CHP İl Başkanı Vedat Şenol, "Hiçbir kurum ve kuruluşa bağlı olmadan, belli bir sivil toplum örgütüne mensup olanlar, siyasi düşüncelerini açıklar ve biz bunu normal karşılarız. Ancak aktif olarak görev yapan bir devlet memuru bu denli açıklama yapamaz. Bir cami imamı ve aktif din görevlisi konumundaki bir kişinin, sendika başkanlığı yapsa bile böyle bir açıklama yapması doğru değildir. Toplumun her kesimine hitap eden bir imamın siyaset yapması hoş değildir. İlla ki siyaset yapacaksa ya görevinden istifa edip sendika başkanlığı yapsın ya da siyaseti bırakıp imamlığını yapsın" diye konuştu.
'CAMİ CEMAATİ DE ETKİLENİR'
Şenol, bir cami imamının siyasi destek açıklamasının ancak tek partili bir rejimde görülebileceğini savundu. Şenol, "Türkiye'de toplumun yüzde 99'u AKP'li değildir. Ancak bir cami imamı, bir din görevlisi toplumun yüzde 100'üne hitap eden bir makamdadır. Bu durum ülkeyi kaosa bile sürükleyebilir. Çünkü, bugün Mimar Sinan Camii imamı AKP'li, yarın diğer cami imamı MHP'li, öteki gün öbürü CHP'li şeklinde bir durum ortaya çıkarsa cami cemaati de haliyle bu durumdan etkilenir ve ülkede din üzerinden bir siyasi anlayış egemen olur" dedi
İMAM: CUMHURBAŞKANLIĞI SİYASET ÜSTÜ BİR MAKAM
Memur Sen İl Temsilcisi, Diyanet Sen Şube Başkanı ve Mimar Sinan Camii imamı Osman Akçil ise bu eleştiri karşısında, cumhurbaşkanlığı seçim sürecine ilişkin yaptığı açıklamanın siyasi olmadığını söyledi. Cumhurbaşkanlığı makamının siyaset üstü bir makam olduğunu belirten Akçil, şunları kaydetti:
"Bizim iki yönümüz var; biri sendika başkanlığı, diğeri din görevliliğimiz. Her iki görevde üzerimize sorumluluk yükler ve bu sorumluluğu yerine getiririz. Siyasi kişilere cevap verecek duruma düşmeyiz. Fakat biz doğru bildiğimiz şeyleri de söyleriz. Yaptığımız açıklama bir siyasi açıklama değildir. O makam siyaset üstü bir makamdır. Kurumsal olarak, Memur-Sen olarak genel merkezimizin de kitlesel açıklamasıdır. Türkiye genelinde yapılan bir açıklamanın uzantısıdır bu."
İmam Osman Akçil, ayrıca kişisel görüşünün yaptığı açıklamayla örtüştüğünü söyledi.