AFP’nin haberine göre Mısır, bugün TSİ 9 itibarıyla tarafların ateşi kesmesini, ardından da İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ambargonun yumuşatılması için müzakerelere başlanmasını teklif etti.

İZZETTİN EL KASSAM TUGAYLARI: DİZ ÇÖKTÜRME GİRİŞİMİ
İzzeddin el-Kassam Tugayları tarafından yayınlanan yazılı açıklamada ise Mısır'ın başlattığı ateşkes girişimine işaret edilerek, "Medyada dolaşan Mısır'ın  ateşkes girişiminin içeriğine ilişkin resmi ve gayriresmi makamlardan bir bilgi  ulaşmadı" denildi. Açıklamada, "Eğer bu girişimin içeriği doğruysa bu bir boyun eğdirme  ve diz çöktürme girişimidir. İzzeddin el-Kassam Tugayları olarak bunu tamamıyla  reddediyoruz" ifadesi kullanıldı. Hayatını kaybeden masumlara vefalı olunacağı kaydedilen açıklamada,  Filistin halkına akıttıkları kanın ve fedakarlıklarının boşa gitmeyeceğinin vaat  edildiği belirtildi. 
 
ÖLÜ SAYISI 194 OLDU
 
İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda  hayatını kaybedenlerin sayısının 194'e yükseldiği bildirildi. 
 
Gazze'de görevini fiili olarak yürüten eski Filistin Hükümeti Sağlık  Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail'in  düzenlediği hava saldırılarında şimdiye kadar 194 kişinin hayatını kaybettiğini,  bazıları ağır bin 400 yaralının bulunduğunu söyledi. Sağlık Bakanlığı'nın son yayımladığı listede ölenlerin 39'unun çocuk,  olduğu da kaydedildi. 

Batı Şeria'da 12 Haziran'da kaybolan 3 Yahudi yerleşimcinin 18 gün  sonra ölü bulunmasının ardından Filistinli genç Muhammed Ebu Hudayr, 2 Temmuz'da  Yahudi yerleşimciler tarafından kaçırılmış ve yakılarak öldürülmüştü. İsrail, bu  olayların ardından 7 Temmuz'da "Koruyucu Hat" adı altında Gazze'ye operasyon  başlattığını duyurmuştu.