POLİS MÜDÜRÜNÜ HEDEF ALDI

İsrail'in, saldırıda Hamas'ın Gazze polis müdürünün evini hedef aldığı ancak evin bir camiye çok yakın olması nedeniyle akşam namazından çıkanların öldüğü beliritiliyor. Hamas polis şefinin ölüp ölmediği ise bilinmiyor.

Öte yandan İsrail radyosunun, kara harekatının birkaç saat içinde başlayacağını duyurduğu iddia edildi. Gazze'den atılan füzelerin ardından İsrail ordusu Gazze'nin güneyinde hava operasyonu sinyali vermiş, evleri boşaltma uyarısı yapmıştı.

TÜRKİYE'DEN YARDIM GİDİYOR

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, İsrail'in Gazze'ye yönelik harekatının yol açtığı vahim ve kaygı verici gelişmeler çerçevesinde, Türkiye'nin acil insani yardım ihtiyacı içinde bulunan Filistinlilere yardım elini uzatmak için harekete geçtiği belirtildi. Türkiye, Gazze'ye 1 milyon dolar tutarında gıda ve acil yardım malzemesi yardımı yapacak.

İHH ÇAĞIRIDA BULUNDU

Gazze'deki İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Derneği (İHH) İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları sebebiyle insanların zor durumda olduğunu ve bir an önce yardımların yapılması çağrısında bulundu.

"KASIM 2012'DEKİ ATEŞKESE GERİ DÖNÜLMELİ"

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'la görüştü. Hague telefon görüşmelerinden sonra yaptığı açıklamada, "Bugün Abbas'la ve Lieberman'la konuştum. Acilen durumun sakinleştirilmesi ve Kasım 2012'deki ateşkese geri dönülmesi gerektiğini vurguladım. Ayrıca masum sivil kayıpların sayısının artmasından derin endişe duyuyorum" diye konuştu. Lieberman'a Gazze'den İsrail'e yapılan füze saldırılarının kabul edilemez olduğunu söylediğini belirten Hague, "İsrail'in bu tür saldırılara karşı kendini savunma hakkı var ama tüm dünya durumun sakinleştiğini görmek istiyor" ifadelerini kullandı.