İstanbul polisinin gece yarısı başlattığı, günün ilk ışıklarında da süren operasyonlarda aralarında İstanbul Emniyetinin üst düzey kadrosunda görev yapmış eski emniyet müdürlerinin de bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Operasyonların, 17 Aralık ve 25 Aralık soruşturma ve operasyonlarında görev yapan polislere yönelik olduğu belirtiliyor.

İLK GÖZALTILAR HASTANEYE GETİRİLDİ.
Gece yarısı başlayan gözaltı ve operasyonlara dair ilk görüntüler hastanede kaydedildi. Saat 03.30'dan itibaren gözaltına alınanlar Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sağlık kontrolü için getirilmeye başlandı.

ÜNİFORMALI POLİS GÖZALTINDA
Gözaltına alınanlar arasında bulunan bir polisin hastaneye getirildiğinde resmi üniformasını üstünde taşıyor olması dikkati çekti.
Hastaneye girişte üzerinde sadece resmi kıyafeti bulunan polise meslektaşları, sağlık kontrolünden sonra Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün (TEM) yeleğini giydirdi.

ESKİ EMNİYET MÜDÜRÜNE KELEPÇE
İstanbul'daki gece yarısı operasyonları çerçevesinde gözaltına alınanlar arasında Emniyetin üst düzey kadrolarında çalışmış isimler de var. Bunlardan biri Terörle Mücadele Şubesi'nin eski müdürü Ömer Köse. Köse sabahın erken saatlerinde sağlık kontrölü için hastaneye getirildi. Hastaneye kelepçesiz giren eski emniyet müdürüne hastaneden çıkışta kelepçe takıldığı görüldü.
Elleri kelepçeli şekilde hastaneye getirilen bir başka kişi de habercilere "Günaydın arkadaşlar" diye seslendi.

POLİS LOJMANLARINDA ARAMA
Halkalı Fulya Sitesi'nde bulunan polis lojmanlarına saat 05. 00 sıralarında gelen polis ekipleri bazı adreslerde arama yaptı. Operasyona katılan polis ekibi, bina girişinde bekleyen habercileri "Arama kararımız var" diye uyararak bulunduğu yerden uzaklaşmaları istedi. Arama yapılan adreslerden birinde polislere kapıyı eski Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Yasin Topçu açtı. Polislerle asansöre binen Topçu, bir süre sonra camdan çıkarak basın mensuplarına hitaben "Bana geldiler zannettim ama evime gelen giden olmadı." diye seslendi.

Kelepçeli Emniyet Müdürü: Haram Lokma Yemedim

EMNİYET mensuplarına yönelik yapılan baskınlarda gözaltına alınan polis müdürlerinden Hayati Başdağ,  “Haram lokma yemedim. En ufak kanun dışı hiçbir işim yok” dedi. 
İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alınan İstanbul Eski Bilisim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürü Hayati Başdağ, sağlık kontrolünden geçirilmek üzere Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirildi. Sivil polis aracından indirilen Hayati Başdağ, önden kelepçeli ellerini havaya kaldırarak içeriye girdi. Emniyet müdürü hastane çıkışı yine ellerine havaya kaldırdı ve  “Haram lokma yemedim. En ufak kanun dışı hiçbir işim yok” dedi.

Sağlık kontrolünden sonra tekrar hastaneye getirilen Başdağ,  hastaneye getirilip götürülmesi sırasında, polis yelekli bir emniyet mensubu tarafından görüntülendi.

Eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer'in İstanbul'da bulunan evinde arama yapılıyor. Sabah erken saatlerde geldiği belirtilen polislerin evdeki araması devam ediyor.

Terör örgütü KCK ve Balyoz gibi soruşturmaları yürüten eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün , arkadan elleri kelepçelenerek sağlık kontrolünden geçirildi. Atayün, "Kendim teslim oldum, arkadan kelepçelediler." dedi.

AVUKATI TEPKİ GÖSTERDİ

Sabah saatlerinde kendi imkanlarıyla ifadeye Emniyet Müdürlüğü'ne giden Yurt Atayün, yaklaşık iki saat sonra hastane kontrolüne kelepçeli götürüldü. Üstelik, diğer gözaltına alınan polislerin aksine elleri arkadan ters kelepçeliydi. "Polislere zorluk çıkarttı" iddialarına yönelik Yurt Atayün'ün avukatı Niyazi Atasoy “Telefonla çağırdılar. Kendimiz gittik ifadeye, herhangi bir zor çıkarma olmadı. Yurt Bey'e emniyetten hastaneye götürülürken ters kelepçe takıldı. Bir terbiyesizlik yapıldı. Kelepçeli fotoğraf vermek için bilinç olarak yaptılar bunu. Oradaki polislere neden kelepçe takıyorsunuz? diye sorduğumuzda “Emir böyle” dediler” ifadelerini kullandı. Atayün'ün avukatı suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti.