İZMİR'de geçen yıl 20 Haziran günü Gezi Parkı eylemlerine katıldıkları için tutuksuz yargılanan yaşı 18'den küçük 24 çocuktan 23'ü beraat ederken, bir çocuk hakkında ise hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi.

Çoğunluğu öğrenci olan 24 çocuk, geçen yıl İstanbul Taksim Gezi Parkı olayları nedeniyle Alsancak Gündoğdu ve Basmane'de yapılan gösterilere katılıp, belediye otobüsleri, özel ve resmi bankalara ile vatandaşın mallına zarar verdikleri iddiasıyla polis tarafından gözaltına alındı. İfadelerinin ardından serbest bırakılan 24 'suça sürüklenen çocuk' hakkında, İzmir 5'inci Çocuk Mahkemesi'nde 'Devlet ve özel kişiliere ait mallara zarar verme', 'Görevi Yaptırmamamak için direnme' ve '2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşlerine Muhalefet' suçundan 16 ay ile 15'er yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

ESHOT ŞİKAYETİNİ GERİ ÇEKTİ

İlk duruşmada ifade veren çocuklar suçlamaları kabul etmedi. Davaya müdahil olarak katılan İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü, Gezi Parkı eylemleri sırasında meydana gelen zararlar nedeniyle 18 yaşından küçük 24 çocuk hakkında açılan kamu davasında, belediye otobüsüne zarar verilmesinden dolayı önce şikayetçi oldu. Bir gün sonra ise Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Aziz Kocaoğlu, bu davada yargılanan çocukların ceza almalarını istemediğiden, ESHOT'un uğramış olduğu zararı da kendisinin karşıladığını açıkladı. ESHOT'un avukatları da şikayetlerini geri çekti. Zarar verilen iki banka yönetimi mahkemeye şikayetçi olmadıklarını belirtirken, İzmir'deki bölge gazetesinin camlalarının kırılması nedeniyle bir ulusal medya grubunu şikayetçi oldu.

BAKANLIK VE MEDYA GRUBU ŞİKAYETİ DEVAM ETTİRDİ

Bugün yapılan son duruşmaya tutuksuz yargılanan sanıklardan bazıları ile avukatları ve İçişleri Bakanlığı avukatları, banka ve özel şirketlerin avukatları katıldı. ESHOT Genel Müdürlüğü avukatları ile bankaların avukatları şikayetçi olmadıklarını belirtirken, İçişleri Bakanlığı ve medya grubunun avukatı şikayetlerinin devam ettiğini söyledi. Hakim, kısa bir aranın ardından 23 çocuğun beraatine karar verirken, N.N.Y.'yi 'Polise mukavemet suçundan önce hapis cezasına çarptırdı, ardından hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.