ANTALYA'nın Alanya İlçesi'ne iş bulmak için giden 21 yaşındaki Ramazan Günevi, karıştığı trafik kazası sonrası jandarma karakolundaki askerler tarafından dövüldüğü öne sürüldü. Ruh sağlığının bozuk olduğu gerekçesiyle Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne gönderilen Günevi, bir süre sonra akciğerleri ile böbreklerinden rahatsızlandı. Manisa Devlet Hastanesi'ne sevk edilen Günevi'nin hayati tehlikesinin sürdüğü belirtilirken, yakınları Cumhuriyet Savcılığa şikayette bulundu.

Bursa'da vatani görevi 5 ay önce tamamlayarak memleketi Adana'ya dönen Ramazan Günevi, geçen 24 Haziran'da iş bulmak için Alanya'ya gitti. 2 gün sonra Alanya Mahmutlar'da motosiklet kazasına karışan Günevi, iddiaya göre, götürüldüğü Alanya Mahmutlar Jandarma Karakolu'ndaki erler tarafından dövüldü. Alanya'daki hastane tedavisi yapılan Ramazan Günevi, akli dengesinin bozuk olduğu gerekçesiyle Manisa Ruh Sağlığı ve Hastanesi'ne sevk edildi. 30 Haziran'a kadar burada kalan Günevi, aniden fenalaştı. Akciğerlerinin su toplayan ve böbreklerinin çalışmayan Günevi, Manisa Devlet Hastanesi'ne kaldırıp tedaviye alındı. Ramazan Günevi'nin yakınları da soluğu hastanede aldı. Kardeşinin anlattıklarına göre dövüldüğünü öne süren Şadiye Demir, şunları söyledi:


"Kardeşimin anlatımına göre ters yönden gelen bir motosiklete eliyle dokunmuş, düşmesine sebep olmuş. Motosiklet sürücüsü jandarmayı çağırarak şikayetçi olmuş. Jandarma ekiplerini geldiği gören kardeşim kaçmaya çalışmış, yakalanmış. Bu sırada kardeşim kendisini yakalayan jandarma ekibinden birisini elini ısırmış. Jandarma ekipleri ilk olarak olay yerinde kardeşime birkaç tokat atmış. Ardından Mahmutlar Karakolu'na götürmüş. Orada 8-10 jandarma personeli ortasına alıp kardeşimi dövmüş. Kardeşim bayılınca orada ıslatıp tekrar ayıltmış ve tekrar dövmüşler. Olayın ardından kardeşimi akli dengesi bozuk diye apar topar Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'ne getirmişler. Hastaneye getiren jandarmalardan biri beni arayıp 'Kardeşiniz hastanede yatıyor' diyerek haber verdi. Beni arayan numarayı tekrar aradım ancak, ulaşamadım. 28 Haziran tarihinde Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'ne geldiğimizde kardeşimin yüzünün morluklar içinde, gözlerini açamayacak şekilde ve vücudunun çeşitli yerlerinde darp izleri gördüm. Kardeşimin akli dengesi bozuk değil. Bu zamana kadar böyle bir şey görmedik. Ayrıca kardeşim bize olayı anlatırken ses kaydını aldım. Neler yaşadığını bize anlattı. Daha sonra kardeşimin bir anda böbrekleri çalışmamaya ve akciğeri su toplamaya başladı. Hemen Manisa Devlet Hastanesi yoğun bakımına kaldırıldı. Şimdi ölüm ile yaşam arasında gidip geliyor. 12 gündür biz de onunla ölüp diriliyoruz."

MANİSA CUMHURİYET SAVCILIĞI'NA ŞİKAYET DİLEKÇESİ
Şikayetçi olduğunu belirten Şadiye Demir, doktorların kardeşinin bu duruma dayak sonucu geldiğini söylediğini öne sürerken, "Bunu yapan jandarma karakolundan şikayetçi oldum. Manisa Cumhuriyet Savcılığı'na şikayet dilekçemi verdim. Kardeşimi kim bu hale getirdiyse hesabını verecek. Kardeşime bir şey olursa bu işin sonu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne kadar gidecek. İnsanlar çocuklarını asker ocağına vatani görevini yapması için gönderiyor. Birilerini döverek hayatını mahvetmesi için değil. Sorumlulardan hesabı sorulacak" diye konuştu. 


Baba Durdu Güveni de oğlunun herhangi bir akli sorunun bulunmadığını sorumluların cezasını çekmesi gerektiğini söyledi.