Tufan HAMARAT / İZMİR, ()- İZMİR'in Menderes İlçesi Özdere Mahallesi açıklarında, tekneleri battıktan sonra şambrele sarılıp hayatta kalmaya çalışan kaçaklar, balıkçılar tarafından bulundu. 9 kaçak kurtarılırken, 1 kız çocuğun cesedine ulaşıldı. Sahil Güvenlik botu ve helikopteri de bölgede arama kurtarma çalışması yaparken, batan teknede 12 kişinin olduğu, halen kayıp olan 1'i çocuk 2 kişinin arandığı öğrenildi. Kaçakların yaşadıkları korku, kurtarılırken balıkçılar tarafından saniye saniye görüntülendi.

Menderes İlçesi Özdere Mahallesi'nden bugün sabah saatlerinde denize açılan bazı balıkçılar, şambrele sarılarak hayatta kalmaya çalışan kaçakları görünce Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bilgi verdi. Bölgeye hemen Sahil Güvenlik botu ile helikopteri sevk edildi. Balıkçılar, bir otele ait sürat teknesinin de yardımıyla kaçakları bir bir denizden topladı. Bu sırada bir yat kaptanı, kurtarma anını da saniye saniye görüntüledi. Kaçakların yaşadıkları şoku üzerlerinden atamadığı görüldü. Bölgede yapılan arama kurtarma çalışmalarında 1'i kadın 9 kişi sağ olarak kurtarılırken, 1 kız çocuğunun cansız bedenine ulaşıldı. Bazı kaçaklarda can kurtaran yeleği, bazılarında ise şambrel olması dikkat çekti.

Yasa dışı yollardan Yunan adalarına gitmek isteyen kaçakların Adaboğazı Mevkii'nden denize açıldıkları, bölgede gece fırtına olduğu, kaçakların içinde bulunduğu teknenin de fırtına nedeniyle batmış olabileceği belirtildi. Teknede 12 kişinin bulunduğu, kayıp olan 1'i çocuk 2 kişiye ulaşılması için arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü öğrenildi. Kurtarılan kaçaklar ise sağlık kontrolünün ardından jandarma ekiplerine teslim edildi. Kaçakların işlemlerinin ardından sınır dışı edilmek üzere Yabancılar Şube Müdürlüğü'ne götürüleceği bildirildi.

FOTOĞRAF