Mersin’in merkez Yenişehir ilçe Jandarma Komutanlığı'nın organize ettiği, Yenişehir Kaymakamlığı’nın da destekleriyle köylü kadınlara, ‘Şiddet Kaderiniz Değil’ konulu panel verildi.

Yenişehir ilçe sınırlarında bulanan Değirmençay beldesinde verilen panele, Yenişehir Kaymakamı Mustafa Özarslan, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Ümit Yıldız, Değirmençay Belediye Başkanı Hasan Ay ile beldede yaşayan kadınlar katıldı. Panele erkeklerin katılması da dikkat çekti.

Panel öncesi konuşan Yenişehir Kaymakamı Mustafa Özarslan, kadına şiddet konusunun çok önemli olduğunu ifade ederek, “Bu konuyu her kesime duyurmak lazım. Öncelikli olarak kadınlarımız olmak üzere erkeklere de kadına şiddetle ilgili yasa anlatılmalıdır. Bu yasada kadınlar, kendilerine ne haklar tanılıyorsa bunu bilmelidir. Bu programın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Yenişehir İlçe Müftülüğü’nden Muzaffer Topçu, ‘İslam da aile hukuku’ konusu ile ilgili bir konuşma yaptı. Topçu, bu tür panellerde erkeklerin daha çok olması gerektiğini belirterek, “Aile toplumun çekirdeğidir. Bizim Müslüman Türk milleti olarak aile yapımız çok kuvvetlidir. Ama son zamanlar da bir takım zafiyetler oldu ama yine güçlüyüz. Her ne kadar olumsuz etkiler olsa da bizim aile yapımız çok güçlüdür. Bu hem inancımızdan hem de örf, adet ve geleneklerimizden gelmektedir. Eğer aile sağlam temellere oturursa yetişen nesillerimiz iyi yetişir. Zaten büyük insanları da yetiştiren ailelerdir. Hz. Adem’i de cenabı Allah topraktan yarattı, ondan Hz. Havva validemizi yarattı ve o günden bu güne kadar dünyada bugün 7 milyara yakın insan yaşıyor. Hepimizi yaratan cenabı Allah’tır. Bayan ve erkekler birbirlerinin elbiseleridir. Birbirlerini korurlar, birbirlerine sahip çıkarlar ve çıkmaları da gerekir” dedi.

Topçu'nun konuşmasının ardından ise avukat Abdullah Bayrak tarafından kadınlara, ‘6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Kanunu' anlatıldı. Sunumun ardından kadınlar ve erkekler yetkililere sorular sordu. Panelde ayrıca kadınlara jandarma ekipleri tarafından gül dağıtıldı.