Muhammet KAÇAR/ ÇAMLIHEMŞİN, (Rize), ()– RİZE’nin Çamlıhemşin ilçesi Dikkaya köyünde bayramlaşan köylüler, daha sonra da 'Laz Ralli' adını verdikleri tahta arabaların yarışını izledi. Saatte 70 kilometre hıza ulaşan araçların kimi takla attı, kiminin direksiyonu ve tekeri yerinden çıktı. Yarışlarda dereceye girenlere kupa ve saman balyaları hediye edildi.
Dikkaya köyünde Ramazan bayramı dolayısıyla bayramlaşan köylüler, ardından köy meydanını doldurdu. Tekerlekli tahta arabalarla düzenlenen Laz Ralli yarışlarını izledi.  Çamlıhemşin Kaymakamı Aziz Gölbaşı, Belediye Başkanı Osman Haşimoğlu ile kadın, erkek, genç, yaşlı yaklaşık bin kişi izlediği yarışlar için parkurunu daha iyi görmek isteyenler evlerinin balkon ve çatılarına çıktı. Minikler 250 metre, büyükler 500 metre ve gençler 750 metre yarışlarında, dik ve virajlı pistte 35 araç yarıştı. Saatte 70 kilometre hıza ulaşan tahta arabaların kimi takla attı, kiminin direksiyonu ve tekeri yerinden çıktı. Yarışlarda 3 kişi hafif yaralandı.
PROTOKOLÜN ÖNÜNE SAMAN BALYALI ÖNLEM
Yarışlar sırasında bitiş noktasına hızlı gelen araçların protokol üyelerine çarpmaması için saman balyalı önlem alındı. Kaymakam Aziz Gölbaşı, Laz Ralli yarışlarının çok heyecanlı geçtiğini belirterek, önlem amacıyla konulan saman balyalarına değindi, “Sözüm ona korumak için kondu ama ne kadar koruyacak bilemiyorum. Önümüzdeki yıllarda daha profesyonel yarışlar düzenleyeceğiz” dedi. Çamlıhemşin Belediye Başkanı Osman Haşimoğlu da, “Bu bir sosyal bir aktivite. Gençler internet bağımlılığından kurtuluyor. Zirveye çıkıyorlar, sonra hızla iniyorlar. İnsan sağlığı açısından da faydalı bir spor. Biz de çocukluğumuzda kaydık. Herkese tavsiye ediyorum” dedi. Köy sakinleri de yarışları heyecan içerisinde izlediklerini belirterek keyif aldıklarını söylediler.
BİRİNCİYE KUPA VE SAMAN ÖDÜLÜ
Gün boyu süren yarışlarda dereceye girenlere tertip komitesi tarafından kupa ve saman balyası ödül olarak verildi. Üst üste konan saman balyalarından yapılan kürsüye çıkan yarışmacılar protokol üyelerinin elinden ödüllerini aldı.

FOTOĞRAFLI