MİLLİ Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısının insanlık dışı olduğunu belirterek, "İsrail'in bu vahşetini tanımlayacak bir kelime bulabilmekte zorluk çekiyoruz" dedi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz Eyüp Belediyesi tarafından düzenlenen 'Eyüp Sultan'dan Sıla'ya Gönül Köprüsü' adlı iftar programına katıldı. İftar programı sonrası Merkez Çarşı Cami'de akşam namazını kılan Bakan Yılmaz cami çıkışı basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir basın mensubunun Gazze'ye yönelik saldırılarla ilgili sorusunu Bakan Yılmaz, "Kelimelerin tükendiği bir yer. İsrail'in bu vahşetini tanımlayacak izah edecek dört başı mamur gösterecek bir kelime bulabilmekte zorluk çekiyoruz" diye açıkladı. Kelimelerin yetersiz kaldığını belirten Bakan Yılmaz şöyle konuştu:

"Geçmişte kendisi böyle mağduriyete uğramış bir ulusun oluşturduğu bu devletin, bir başka ulusa bu vahşeti, bu zulmü uygulaması ve onlara katliam, adeta soykırım gerçekleştirmiş olması uluslarası toplumun vicdanını kanatıyor. Vicdanlar kanıyor ama diliyle ifade edebilenlerin sayısı çok az. Türkiye bunlardan birisidir. Bağımsız dış politika uygularsanız, menfaatler nazarından değil, ilkeler bazında hareket edersen gördüğünü de Allah dil vermiş gördüğünü söyle diye Türkiye'nin yaptığı da budur. Bu vahşeti kınıyoruz, İsrail'i kınıyoruz. Geçmişte mağduriyetlere uğramış bir ulusa yakıştıramadığımız, ama bu tepkiyi de biz muhakkak gösteriyoruz. İslam dünyasının sessizliğini de kınıyoruz. Ama İsraiI'i durdurabilen tek güç olursa yine İsrail'in içindeki kendi ehli insaf sahibi aklı başında sağduyu sahibi İsraillilerin bu mevcut vahşetten adeta nemalanan Netanyahu yönetimie dur demesi gerekiyor. Gazzeli Filistinli kardeşlerimize Allah'tan sabır diliyoruz. Dayanma gücü versin diyoruz. Her gecenin bir sabahı vardır. Gecenin en karanlık noktası güneşin doğmaya en yakın olduğu noktadır. Bunlar da gelip geçecektir. Allah sabır versin diyorum. Gazzeli şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. İnşallah onların bu şehitlerin mücadelesi bağımsız Filistin devletinin doğuşuna güç verecektir." 

Bakan Yılmaz, bazı ülkelerin çıkarları dorultusunda ses çıkarmadığını hatta bazılarının siyasi kariyerleri ve ülke menfaatleri nedeniyle destek verdiğini belirterek, "Ama plajda oynayan çocukları öldüren bir zihniyetin yanında hiçbir menfaat bunun görmesini engellememesi lazım. O zaman siz insanlığınızdan çıkarsınız. Bu dünya gelip geçici herkes yaptıkları kadar yapmadıklarından da sorumlu olacaklar, cenabı Allah'a hesap verecekler. Bizim düşüncemize gore böyledir. Eğer yüz akıyla varabilmenin şartı hem yaptıklarınız hem de yapmadıklarınızın doğru olması lazım. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Bunların değer yargıları şaşmıştır. Batı'nın aynen öyle. Muhakkak ki her ülkenin kendini savunma hakkı vardır. Ama bu savunma hakkının Gazze ya da Filistin halkına yapılanlarla izah edilmesi mümkün değildir. 3 yaşındaki bir çocuk herhalde 40 yaşındaki bir insana da arada sırada şöyle bir dokunuyor. Bu dokunduğunda da 40 yaşındaki insan benim savunma hakim var diyerekten var gücüyle 3 yaşındaki çocuğa şamar indirirse herhalde bu; ne orantılı güç, ne de kendini savunma olur. İsrail'in yaptığı şey kendini savunma değil, karşısında bir devlet dahi yok. Bir açık hava hapishanesi. Gazze'yi iyi bilmesi lazım aziz milletimin açık hava hapishanesi. Bilhassa işgal altında da değil niçin en az maliyetle bir açık hava hapishanesini bir tarafını Mısır'la anlaşmış sınrı kapatmış bir taraftan akdenizden kendisi gemilerle kapatıyor, kara bölününü de kensisi kapatıyor. Gazze'nin bu açık hava şeklindeki statüğsüne vicdanı olan insnaın sessiz kalmaması lazım" diye konuştu.Milli Savunma Bakanı Yılmaz daha sonra il merkezine geçerek Ulu Camide teravih namazı kıldı.FOTOĞRAFLI