KOCAELİ'nin Gebze İlçesi'nde  bulunan ve Mondelez Şekerleme Fabrikası'nda, Tek Gıda İş sendikası ile işveren arasındaki görüşmelerin olumsuz sonuçlanması üzerine bu sabah 800 işçi greve başladı. 

Gebze İlçesi'nin Cumhuriyet Mahallesi'nde faaliyet gösteren ve daha önce 'Kent Gıda' adıyla üretim yaparken el değiştirdikten sonra 'Mondelez Şekerleme' adını alan fabrikada, Tek Gıda İş Sendikası ile işveren arasında 6 aydır toplu sözleşme görüşmeleri sürüyordu. Görüşmelerin olumsuz sonuçlanması üzerine yasal süreç de dolunca işçiler bu sabah saat 09.00'da itibariyle greve çıktı. 

Tek Gıda İş Sendikası Anadolu Yakası Şube Başkanı Zeynel Öztaş, "Sendikamızın toplu iş sözleşmesi müzakereleri sonuçsuz kalınca grev kararı alınarak bugün uygulanmaya başlandı. İşçiler açlık sınırı altında yaşıyor. Bizler bu şartların biraz olsun iyileştirilmesi için mücadele ediyoruz. Tek Gıda İş Sendikası olarak toplu iş sözleşmesi haklarını elde etmek için sonuna kadar mücadele vereceğiz" dedi.

İŞÇİLER: GEÇİNEMİYORUZ

21 yıldır fabrikada çalıştığını söyleyen Salih Gümüş, 1300 TL aylık ücret aldığını söyleyerek, "Ne yapacağımızı şaşırdık. En eskilerden biri ben olduğum için arkadaşlarımdan biraz fazla maaş alıyorum. Fakat bu maaşla geçinemiyoruz. Ne ev kirama, ne yiyecek içeceğe bu para yetiyor. Nasıl geçinelim?" diye konuştu.

Fabrikada 10 yıldır çalıştığını söyleyen Elif Güven ise yaşadıkları ekonomik sıkıntı nedeniyle eşiyle boşanma aşamasına geldiğini söyledi. Geçinemediklerini söyleyen Güven, "Eşim de aynı fabrikada çalışıyor. İkimizin de maaşı 870'şer TL. Evimiz kira ve aldığımız para yetmiyor. Borçlarımız her geçen gün artıyor. Eşimle boşanma aşamasına geldik. Bugün greve çıktık umarım şartlarımız düzelir" dedi. 
Aldıkları maaşla geçinemediklerini söyleyen Banu Kırmızı ise şunları söyledi:

"Şans eseri babamdan kalan evde oturuyoruz. Eğer kirada olsaydık kesinlikle geçinemezdik. Ev kiramız olmamıza rağmen yine de sıkıntı yaşıyoruz. Fabrika her yıl daha çok kazanan bir fabrika olmasına rağmen işçilerine neden bu kadar az maaş veriyor anlamış değilim. İşverenin biraz daha insaflı olmaya davet ediyorum."