ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray'da yapılan geleneksel iftarını dün akşam verdi. 


"GAZZE VE İSRAİL'DE GÖRDÜĞÜMÜZ TABLO YÜREK PARÇALAYICI"

Burada yaptığı konuşmada İsrail-Filistin gerginliğine değinen Obama, "Gazze'de ve İsrail'de gördüğümüz tablo yürek parçalayıcı. ABD'deki insanlar, orada olanları derinden önemsiyor ve nasıl bir yol izlememiz gerektiğine dair, aralarında ayrı fikirlerin de olduğu güçlü görüşler var ki bu Amerikan demokrasisinin parçası. Biz bu tartışmayı memnuniyetle karşılıyoruz. Bu bizi daha güçlü kılıyor" değerlendirmesinde bulundu.


"FİLİSTİNLİ SİVİLLERİN ÖLMESİ VE YARALANMASI BİR TRAJEDİ"

Obama, amaçlarının hem İsrailliler hem de Filistinliler için barış ve güvenliğin sağlanması olduğunu vurguladı. Hiçbir ülkenin, vatandaşlarına ayrım gözetmeden roketler fırlatılmasını kabul edemeyeceğini belirten Obama, "Dolayısıyla, İsrail'in, Hamas'ın affedilmez saldırıları karşısında kendisini savunma hakkı bulunduğu noktasında çok net olduk. Aynı zamanda, hafifletmek için çok çalıştığımız Gazze'deki insani krize ilaveten, Filistinli sivillerin ölmesi ve yaralanması bir trajedi. Bu nedenle de kim oldukları ya da nerede yaşadıklarına bakmadan sivillerin korunması gereğini vurguladık" dedi.
"BÖLGEDE Kİ GERİLİMİN KİMSEYE YARARI YOK"

Obama, bölgede gerilimin daha da tırmanmasının en başta İsrail ve Filistin halkı olmak üzere hiç kimsenin yararına olmadığının altını çizerek, bundan dolayı 2012'deki ateşkese geri dönmeye katkı sağlamak için ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerini söyledi. 

MISIR'IN ATEŞKES GİRİŞİMİNE DEĞİNDİ

Mısır'ın ateşkes girişimine de değinen Obama, "Mısır'ın bu hedefi başarmaya dönük bir öneri getirmesinden cesaretlendik. Bunun, arayışı içinde olduğumuz sükuneti yeniden tesis edebileceğini umut ediyoruz" ifadesini kullandı.


"ADİL VE KALICI BİR BARIŞ"

Obama, "Daha geniş çerçeveden bakarsak, Gazze'deki durum bize bir kez daha hatırlattı ki, statüko sürdürülemez ve gerçek güvenliğe uzanan tek yol, İsrail ve Filistinliler arasında, anlaşmazlıkların barışçıl yollarla ve tüm halkların haysiyetine saygı gösteren şekilde çözümlendiği adil ve kalıcı bir barış" değerlendirmesinde bulundu.
ARAP AMERİKAN KOMİTESİ'NDEN BOYKOT ÇAĞRISI

Bu arada, ABD'deki en büyük Arap-Amerikan sivil haklar kuruluşu olan Ayrımcılığa Karşı Arap Amerikan Komitesi, yemeğin öncesinde, ABD'nin İsrail'e desteğini gerekçe göstererek yönetimin ev sahipliği yaptığı tüm iftarlara boykot çağrısı yaptı.