RİZE’ de İl Özel İdaresi ile tahliye edemediği kiracısı arasındaki anlaşmazlığın yargıya taşınması üzerine, Emniyet Müdürlüğü binasının yapımına 3 yıldır başlanamadı. Kendisine yer gösterilmeden ve tadilat masrafları ödenmeden tahliye edilmeye çalışıldığı için maddi zararı olduğunu belirterek dava açan ve 'tedbir' kararı aldıran kafeterya sahibi Fahri Ekşioğlu, bir bloğunda yıkım çalışması  başlatılan binanın alt katındaki işyerinde inatla bekliyor.
Müftü Mahallesi’nde, TEKEL ve İl Özel İdaresi’ne ait arazi üzerinde Emniyet Müdürlüğü yeni hizmet binası yapımı için 3 yıl önce proje hazırlandı. Arazi üzerindeki TEKEL ve İl Özel İdaresi’ne ait lojman ve ek hizmet binalarının yıkımına karar verildi. Binalardaki dernek, vakıf ve işyerlerine tahliye yazıları yazıldı, ardından da Tekel binasının yıkımı gerçekleştirildi. İl Özel İdaresi hizmet binası boşaltıldı, pencere ve kapılar sökülerek yıkıma hazır hale getirildi. İl Özel İdaresi ile 2010 yılının Ocak ayında 3 yıllık sözleşme imzalayarak tadilat yaptığı işyerinde kafeterya açan Fahri Ekşioğlu’nun sözleşmesi de 2011 yılının ortalarında tek taraflı feshedilerek tahliyesi istendi.

3 YILDIR KARŞILIKLI DAVALAR SÜRÜYOR

İl Özel İdaresi’nden kendisine yer göstermesini ve tadilat masraflarının karşılanmasını isteyen Fahri Ekşioğlu, cevap alamayınca dava açtı. Mahkeme de 'Tedbir' kararı aldı. Bu arada arsanın devredildiği Milli Emlak Müdürlüğü’ de Fahri Ekşioğlu’nun 'işgalci' olduğunu öne sürerek ayrı bir tahliye davası açtı. Fahri Ekşioğlu buna karşılık dava açarak tazminat talebinde bulundu. 3 yıldır süren karşılıklı davalar nedeniyle işyeri tahliye edilemeyince binanın yıkımı gerçekleştirilemedi ve Emniyet Müdürlüğü binasının yapımına başlanamadı.

İKİ BLOKTAN BİRİNDE YIKIM BAŞLADI


Fahri Ekşioğlu, suyu kesilen, yıkık dökük haldeki binanın zemin katında kafeteryasını işletmeye devam ederken diğer blokta önceki gün yıkım çalışması başlatıldı. Yıkıma rağmen işyerinden çıkmayan Ekşioğlu, mahkemenin tedbir kararı olduğunu hatırlattı, bina yıkımının yasal olmadığını iddia etti. Ekşioğlu, “Devlet kendi kanununu çiğneyerek yıkıma başladı. Böyle bir şey yapmaya hakları yok. Mahkemelerimiz sürüyor, bunların sonucunu beklemeden yıkıma başladılar. Ellerinde bir yetki olsa bizi buradan çıkartırlardı ama bu olmadan binayı yıkmaya başladılar. Binayı tehlikeye soktular. Müşteriler de biz de tedirgin olmaya başladık. Benim burada zararım var. Zararımı gidersinler çıkayım" dedi.
Bu arada yıkım çalışmaları, Ekşioğlu’nun kafeteryasının bulunduğu bloğa yaklaşınca ekipler yıkıma ara verdi. Yıkım ekipleri iş makineleri ile alanda, tedbir kararı olduğu için tahliye edilemeyen Fahri Ekşioğlu da işyerinde bekliyor.