verilerinden derlenen bilgilere göre, 155 Polis İmdat hattı geçtiğimiz yıl 1 milyon 190 bin 460 kez arandı. Bu aramaların 634 bin 295'i ihbar olarak değerlendirilirken, bin 470 ihbar ise asılsız çıktı. İhbar niteliği taşıyan çağrıların yüzde 95'i emniyet kayıtlarına işlem yapılan doğru ihbar olarak geçti. Buna karşılık geçtiğimiz yıl yapılan 155 Polis İmdat aramalarının 556 bin 165'i hattı meşgul etmek ya da hakaret etmek amacıyla yapıldı.


Bu yılın ilk 6 ayında ise 155 Polis İmdat hattına 602 bin 531 çağrı geldi. Hatta gelen 315 bin 375 çağrı ihbar olarak değerlendirilirken, bunun 921'i asılsız çıktı.

DÜĞÜNLER DE ŞİKAYET KONUSU
Hatta gelen 288 bin 177 arama ise 155 Polis İmdat telefonunu oyalayacak nitelikte değerlendirildi. Emniyet yetkilileri, geçtiğimiz yıl 155 Polis İmdat hattına gelen çağrıların Yüzde 53'ünün asılsız ihbar ve hattı oyalamaya yönelik olduğunu, bu oranın bu yılın ilk 6 ayında ise yüzde 47 olduğunu bildirdi.

Ekipler, bu yıl 18 Haziran tarihine kadar ise hatta gelen bin 9 düğün şikayetine müdahale etti. Özellikle yaz aylarında mahalle aralarında yapılan düğünler ve gece yarısından sonra devam eden düğünler şikayet edildi.

155'E GELEN İLGİNÇ TALEPLER
Vatandaşlar için kimi zaman hayati önemi sahip olan, dakikaların önemli olduğu müdahalelerin ilk çıkış noktası olan "155 Polis İmdat" hattına ilginç ihbarlarda geliyor. Evlenmek isteği için yardım isteyen, iş arayan kişilerin hattı gereksiz meşgul etmesinin yanısıra zor durumda bulunduğunu beyan eden birçok vatandaş ise polisten ilginç taleplerde bulunuyor.

155 Polis İmdat hattını arayan bir kişi, evini taşıdığını ve taşındığı evde elektrik şalterini açık unuttuğunu beyan ediyor. Taşındığı eve bir daha dönemeyeceğini belirterek, unuttuğu şalterin kapatılması için ekip talep ediyor. Kişi, evde olası bir yangın çıkması durumunda ise sorumluluğun polisten olacağını söylüyor. Bir başka ihbarda ise Karşıyaka vapur iskelesinden 155'i arayan kişi, burada bulunan tuvaleti kullanmak istediğini ancak görevlinin kendisine anahtarı vermediğini beyan ederek şikayetçi olduğunu dile getiriyor. Ekip talep ederek, ilgili personelden şikayetçi oluyor. Ev arayan bir başka kişi ise beğendiği evin sahibinin telefon numarasını cama kiralık ilanı asan emlakçıdan istiyor. Emlakçı telefon numarasını vermeyince bu sefer 155 Polis İmdat'ı arayarak şikayette bulunup ekip talep ediyor.

"HATTI MEŞGUL EDENLER CEZALANDIRILACAK"
İzmir Emniyet Müdür Yardımcısı Şerafettin Aslan, yaptığı açıklamada, hattı oyalayan, kasıtlı olarak asılsız ihbarda bulunanların emniyet birimlerince tespitinin yapıldığını kaydetti.

Belirlenen kişilerin adreslerine cezaların gönderileceğini ifade eden Aslan, "İnsanlar bizi boşuna meşgul ederek gerçekten polise ihtiyacı olan insanların hakkını gasp ediyor. Bu nedenle biz de bu kişiler hakkında 'Kabahatler Kanunu'nun 32. maddesine istinaden Emre Aykırı Davranış' maddesine göre işlem yapıyoruz" diye konuştu.

Aslan, cezai işlemlerden sonra kasıtlı olarak asılsız ihbarlarda bulunanlar ile hattı oyalayanların tamamen olmazsa da azalacağını umut ettiklerini kaydetti.