EĞİTİM- İş Antalya Şube Başkanı Mehmet Balık, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sonrası yapılacak yerleştirmelerde, sistemin öğrencileri imam hatip liselerine zorladığını öne sürdü.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB), bu yıl ilk kez uyguladığı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) kapsamında uygulanan ortak sınavlar sonucuyla yapılacak lise yerleştirmeleri için ilk gün sisteme giriş yapılamadı. İkili kopyadan dolayı sınavları iptal edilen ancak mahkemenin bunların kopya sayılamayacağı kararı üzerine 6 bin civarında öğrencinin sisteme yeniden dahil edilmesiyle yüzdelik dilimleri de tamamen değişti.
8 Ağustos'ta sona erecek tercihlerin ikinci gününde sistemin yenilenerek tekrar açıldığını belirten Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Mehmet Balık, bu değişikliğin tüm öğrencileri etkilediğini söyledi. Sistemin öğrencileri imam hatip liselerine zorladığını öne süren Mehmet Balık, tüm liselerin anadolu lisesine dönüştürülmesiyle 'düz lise' diye bir kavramın kalmadığını, tercihlerde öğrencilerin önce A tercih kısmında gitmek istediği fen ve sosyal bilimler, özel okullar, anadolu liseleri, mesleki ve teknik liseler, çok programlı liseler ve imam hatip liseleri şeklindeki 6 lise kategorisi içinden 15 okul tercihi yapabildiğini, eğer bunlardan birine yerleşemezse B tercih kısmında ise sistemin evine en yakın okula ön kayıt yaptırdığını, burada da 4 tercihte bulunulabildiğini söyledi.

Antalya'da 8 fen, 3 sosyal bilimler, 66 anadolu, 22 imam hatip, 79 mesleki ve teknik ile 14 çok programlı lise olduğunu belirten Balık, şöyle konuştu:

“Öğrenci fen, sosyal veya anadolu lisesine giremediği zaman evine en yakın mesleki, imam hatip ya da çok programlı liseye kayıt yapılacak. Antalya'da çok programlı liselere baktığımızda Akseki, Kaş gibi uzak ilçeler veya kapatılan beldeler de bulunuyor. Antalya'dan bir öğrencinin çok programlı liseye gitmesi mümkün değil. Geriye iki seçeneği kalıyor, ya mesleki ya da imam hatip. Bakanlık imam hatiplerde kontenjan sıkıntısı çekildiği, müfredatın yeniden gözden geçirilerek, imam hatiplerde ikili eğitime geçileceği yönünde açıklama yaptı. Dolayısıyla çocuklarımız zorunlu olarak imam hatiplere yönlendirilecek ve 'öğrenci talebi çok fazla' denilerek de bu kez Antalya'da 22 olan imam hatip sayısı seneye rahatlıkla 44'e, 68'e çıkartılabilecek. Öğrenciler bu şekilde imam hatibe gitmek zorunda bırakılıyor."