NASA astronotlarının yemek menüsüne girerek adını tüm dünyaya duyuran ve İhracatın Yıldızları İhracat Teşvik ödülleri kapsamında "Kreatif ürün" dalında Türkiye birinciliği elde eden Narin BYS Holding, Mersin'in gururu oldu.

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Çukurova Şubesi Başkan Yardımcılığı görevini sürdüren Narin BYS Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Rasim Narin, aldıkları ödülün AR-GE'ye verdikleri önemin ve azimli çalışmanın ürünü olduğunu bildirdi.

Akbank, DHL, Vodafone ve Dünya gazetesi sponsorluğunda gerçeklesen yarışmada tüm dikkatleri üzerine çeken ve yarım asrı aşkın geçmişiyle sektöründe öncü olan Narin BYS Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Narin, aldıkları ödülün hem firmaları ve de Mersin adına kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

Geçen yıl tamamladıkları AR-GE çalışmalarıyla tahinde yağ ayrışımını 2 aydan 8 aya kadar uzattıklarını anımsatan Narin, yeni çalışmalarıyla da helva ve tahin üreticilerinin maliyetlerini aşağıya çekmeyi amaçladıklarını bildirdi.

Helva ve humus üretiminde tahinin ana ham maddeler arasında yer aldığını kaydeden Narin, "Bu çalışmamızı Amerika'da humus yatırımı olan dünyanın en büyük içecek markalarından birisi olan Pepsi CO ile birlikte sürdürüyoruz. Çalışmamız tamamlandığında helva ve humus üreticileri çok daha az tahin kullanarak çok daha fazla ürün elde edebilecek" diye konuştu.

Ticarette 1957’den bu yana faaliyet gösterdiklerini kaydeden Rasim Narin, faaliyetlerini gıda üretimi, gümrüksüz A tipi antrepo işletmesi ve turizm alanında sürdürdüklerini ifade etti. Üretimin tümünü ihraç ettiklerini, yurtiçi ve dışında toplamda 350’ye yakın personel ile çalışmalarını sürdürdüklerini bildiren Narin, günlük 20 ton tahin üretim kapasitesiyle dünyanın en büyük üretim tesislerinden birine sahip olduklarını vurguladı.

Mersin’de 100 bin metrekareye yakın antrepoya sahip olduklarını bildiren Narin, Antakya’da ise şehir merkezinde bir adet 4 yıldızlı şehir oteli ile toplamda bin kişilik, yine şehir merkezinde 3 adet yöresel lezzetleri sundukları restoranlara sahip olduklarını söyledi. Hammaddeye yakın olmaları adına Nijerya ve Etiyopya’da birer susam eleme tesislerinin bulunduğunu hatırlatan Rasim Narin, 57 ülkeye ihracatları bulunduğunu sözlerine ekledi.