Bu yıl 20-26 Mayıs tarihleri arasında 40.sı “Mavi Akdeniz yılı” olarak düzenlenen Uluslararası Silifke Kültür Haftası etkinliklerine katılmak üzere yurt dışından gelen halk oyunları grupları, Kaymakam Fatih Damatlar’ı ve Belediye Başkanı Bayram Ali Öngel’i ziyaret etti.

İlk olarak Yabancı grup temsilcileri Belediye Başkanı Bayram Ali Öngel’i ziyaret etti.

Bulgaristan Sofya-Miladost, Gürcistan Acara-Betlemi, Kosova Gilan Albafolk, Romanya Deva, Ukrayna Kiev TarasŞevçenko devlet Akademisi, R.F. Başkurtistan S. Gaskarov Devlet Akademisi, R.F. Dağıstan Devlet Halk dansları gurubu, R.F. Çavuşistan Teley Halkoyunları gruplarının temsilcilerini meclis salonunda ağırlayan Öngel, konuklara plaket, çiçek ile ilçeyi tanıtıcı CD ve broşür armağan etti. Öngel, ziyarette yaptığı konuşmasında, etkinlere katılan ekipleri ağırlamaktan büyük onur duyduklarını kaydetti. Konukların Kültür Haftası süresince sunacakları gösterilerle etkinliğe renk katacaklarını ifade eden Öngel, ilçede bir kültür kaynaşmasının yaşandığını belirtti.

Türkiye ve Silifke'de olmaktan büyük keyif aldıklarını anlatan ekip sorumluları da, Türk insanının çok sıcak kanlı ve misafirperver olduğunu, Silifkelilerin de kendilerini çok sıcak karşıladığını belirttiler. Ülkelerinden çeşitli hediyeler getiren konuklar Başkan Bayram Ali Öngel’e hediye ettiler.

Yabancı konuklarla görüşen kaymakam Damatlar, dünya kardeşliğinin sınır tanımadığını belirtti.

Konukları Kaymakamlık toplantı salonunda ağırlayan Damatlar, yabancı grupların temsilcilerine çeşitli hediyeler verdi. Konuklarda, ülkelerinden getirdikleri çeşitli hediyeleri Damatlar’a verdi. Damatlar, yabancı grupların da Kültür Haftası etkinliklerine katılarak kültür kaynaşmasının gerçekleştiğini söyledi.

Konukları en iyi şekilde ağırlayıp, ülkelerine de mutlu bir şekilde uğurlayacaklarını vurgulayan Damatlar, grupların getirilmesinde ve etkinliklerin düzenlenmesinde emeği geçenleri kutladığını ifade etti. Yabancı konukların festivale renk kattığını belirten kaymakam Damatlar, “Sizlerle farklı kültürleri tanıma imkanı bulduk. Dünya kardeşliğini, dostluğunu gördük. Programlarda sizleri keyifle izledik. Umarım bizlerde Silifke olarak sizleri ziyaret ederiz” dedi.

Türkiye ve Silifke'de olmaktan büyük keyif aldıklarını anlatan ekip sorumluları da, Silifkelilerin kendilerini çok sıcak karşıladığını belirttiler.

Kültür Haftası ise 27 Mayıs tarihine kadar sürecek çeşitli etkinliklerde devam edecek.