ERZURUM Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli diyetisyen Gamze Çelen, Ramazan ayında oruç tutan tiryakilerin sigarayı daha kolay bırakabileceklerini söyledi.

Ramazan ayının yaz mevsimine denk gelmesi nedeniyle günde ortamala 17 saat aç ve susuz kalındığına dikkati çeken diyetisyen Gamze Çelen, sigara içenlerin bunu bir fırsata dönüştürmeleri gerektiğini söyledi. Gün boyu nikotinsiz kalan kişinin iftarda sigara içmesinin ani felç, kalp krizi, mide, damar rahatsızlıklarına neden olabileceğine işaret eden Gamze Çelen şöyle konuştu:

"Tiryakiler 17 saat sigaradan uzak durabilyorsa bunu bir fırsata dönüştürmeliler. İftardan sonrada sigara içmeyerek bu kötü alışkanlıktan kurtulabilirler. Ramazan ayı sigarayı bırakmak için çok iyi bir fırsat. Her şeye rağmen sigarayı bırakamıyorlarsa iftardan bir kaç saat sonra çok az içmeliler."

Oruç tutanların iftarı iki öğüne bölmesi gerektiğini vurgulayan diyetisyen Çelen, ilk önce çorba ve ekmek, yarım saat sonra da ana yemeklere başlanması gerektiğini belirtti. Kilo almaya elverişli olanların Ramazan'da iftardan 2 saat sonra yürüyüş yapmasını öneren Gamze Çelen "İftardan sonra bolca su, ayran, cacık gibi sıvı içeriği bol olan gıdalar tüketmeliyiz. Türk halkı olarak ağır yiyeceklere meyilliyiz. Gösterişten uzak daha sağlıklı yiyecekler tercih etmeliyiz. Özellikle haşlama, fırında ya da ızgarada pişirdiğpiğimiz yemekleri tüketmeliyiz" diye konuştu.