1-7 Nisan Kanser Haftası nedeni ile göğüs cerrahisinde önemli bir yeri olan VATS Ameliyatlarının detaylarını Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Özkan Demirhan’a sorduk.

Prof. Dr. Özkan Demirhan, ”Video yardımlı göğüs cerrahisi (VATS) ameliyatı, küçük kesi yapılan minimal invaziv göğüs cerrahisi ameliyatıdır. Video yardımlı torakoskopik cerrahide (VATS), kaburgalar arasındaki küçük bir keşiden (veya kesiler), ucunda kamera olan tüp şeklinde metal cihaz sokulur. Kamera sistemi, cerrahın göğsü açmak veya kaburgaları aralamak zorunda olmadan tüm göğüs boşluğunu görmesini sağlar. Cerrah daha sonra bir veya iki ek küçük insizyondan sokulan özel olarak tasarlanmış aletlerle ameliyatı gerçekleştirir. VATS tekniği akciğer kanseri cerrahisinin yanı sıra akciğer, yemek borusu, timus, göğüs duvarı bozukluğu (pektus ekskavatum), lenf nodu çıkarılması, el terlemesine yönelik ETS ameliyatı, plevral veya perikardı içeren diğer göğüs cerrahisi ameliyatları için de kullanılmaktadır.” dedi.

VATS ameliyatından neler beklemeliyiz?

VATS ameliyatı öncesi hazırlık sürecine de değinen Özkan Demirhan, ”Ameliyat hazırlığı ve önceden ayrıntılı bilgi almak için hasta ve yakınları ile görüşme yapılır. VATS işlemi çoğunlukla genel anestezi altında yapılmaktadır, bazı özel durumlarda uyanık hastalarda da yapılır. Ameliyat sırasında her bir akciğerin ayrı ayrı şişmesine izin vermek için hava yoluna çift lümenli özel bir entübasyon tüpü yerleştiriliyor. Göğüs bölgesinde kaburgaların arasında minimum bir, maksimum üç küçük kesi yapılır. Bu kesilerden torakoskop ve diğer aletler sokulur. Bu aletler mediasten kitlesini, akciğerin bir kısmını ve lenf düğümlerini çıkarmak, akciğerin etrafındaki sıvıyı boşaltmak veya diğer göğüs organlarında işlem yapmak için kullanılır. Ameliyatın sonunda, göğüs boşluğuna sızan sıvıyı veya havayı boşaltmak ve akciğerlerin yeniden şişmesine yardımcı olmak için küçük kesilerden birine göğüs tüpü yerleştirilir. Bu tüp birkaç gün yerinde kalır ve genellikle eve gitmeden önce çıkarılır. Hastalar genellikle ameliyattan birkaç gün sonra hastaneden taburcu edilir. Taburcu olan hasta kendisine dinlenmek için zaman ayırmalıdır. Yavaş yavaş güçlenecek ve birkaç hafta içinde kendini eskisi gibi hissedecektir.” Şeklinde konuştu.

Riskler ve faydalar nelerdir?

VATS Ameliyatlarının risklerine ve faydalarına da değinen Demirhan, ”Her türlü ameliyat risk taşır. Bunlar arasında kan pıhtılaşması (Emboli), enfeksiyon, kanama, anormal kalp atışları (aritmi), akciğerlerden hava sızıntısı ve ağrı sayılabilir. VATS'ın en önemli avantajı, daha küçük kesiler kullanması ve açık cerrahi yapmak için gerekli olan kaburgaların açılmamasıdır. Bu da daha az travmaya, daha az ağrıya ve daha hızlı iyileşmeye yol açar. Her ameliyata bireysel bakılır ve farklı şekilde ele alınır. Hastanın sağlık geçmişi, sahip olduğu akciğer kanseri türü, planlanan prosedür ve/veya cerrahın deneyimi gibi bir dizi faktöre bağlı olabilir.” Şeklinde bilgi verdi.

VATS Ameliyatları için uygun hastalar kimler?

Uzmanından KKKA hastalığı uyarısı Uzmanından KKKA hastalığı uyarısı

“Özellikle akciğer kanseri cerrahisi açısından, hastalar erken evre akciğer kanseri olmalı (evre 1 veya 2). Bazen uygun hastalara, tümörü küçültmek için kemoterapi veya radyasyon tedavisi uygulandıktan sonra da VATS ameliyatı yapılabilir. 5 cm ve altı mediasten kitleleri VATS ameliyatına uygundur. Sonuç olarak cerrah, ameliyatı çeşitli şekillerde yapabilir ve hastanın özel durumu için en iyi seçeneğin hangisi olduğunu karar verir.”

Editör: TE Bilisim